YLE:n panostaminen sivustoon, jonka tarkoitus on suomenkielisten käännyttämiseen ruotsinkielisiksi on SAIRASTA, eikä kenenkään tulisi enää maksaa lupamaksua...
Mutta me pannaan kova kovaa vastaan, ja tässä sarkastinen vaihtoehto: http://hurriksi.com (Joka kertoo TOTUUDEN sellaisena kuin se on. Tai no ei ihan sellaisenaan. Hieman huumorintajua tarvitaan vierailijalta.)
Hurriksi.com
-
Hillevi Henanen
- Viestit: 2964
- Liittynyt: 14.10.2013 20:18
Re: Hurriksi.com
Folktingetin kannatusyhdistys (Svenska Finlands folktings garanter) myönsi vuonna 2011 kanavalle kampanjasta Bojan Sonntag -palkinnon (stipendin), jonka arvo oli 6 000 euroa. Kampanjan tausta ja tavoite
Mistä oli kyse? Kampanja toteutettiin humoristisella ja provokatiivisella otteella. Sen suomenkielisellä sivustolla tarjottiin valmiita lomakkeita ja ohjeita, joiden avulla suomalaiset voisivat helposti ilmoittaa Digi- ja väestötietovirastolle (silloiselle maistraatille) kielen vaihtamisesta.
"Edut": Kampanjassa vitsailtiin muun muassa siitä, että ruotsinkieliseksi ryhtymällä pääsee eroon "pakkoruotsista", sillä ruotsinkielisten ei tarvitse opiskella suomenkielisessä koulussa ruotsia.
Vastaanotto: Kampanja herätti heti tuoreeltaan paljon keskustelua ja kritiikkiä. Suomenkielisissä piireissä sitä pidettiin provokaationa ja suomen kielen aseman vähättelynä. Järjestäjien ja Folktingetin mukaan kyseessä taas oli "luova ja rohkea veto", jolla pyrittiin purkamaan ennakkoluuloja huumorin keinoin.
Jos tämä 8000 uutta hurria ruotsinkieliselle alueelle olisi realisoitunut, olisi se tietänyt taas 2,5 miljoonan Euron uutta vuosittaista menoerää "kaksikielisyyden" kustannuksiin. Jonkinlainen möykky siellä luvuissa onkin, mutta sulaa pian pois. Vitsi vissiin lakkasi naurattamasta siinä vaiheessa kun sitä ruotsia olisi tarvittu.
Katselin noita valtionapulaskelmiani, ja 8000 ruotsinkielisestä kk kuntien alueella siunaantuu noin 2,5 miljoonaa € vuodessa puhtaana käteen. Joko uutinen on valetta tai surukieliset kunnat ovat lyöneet tällä "vitsillä" rahoiksi oikein kunnolla. Ainakaan minun silmiini ei ole osunut, että vitsi olisi kokonaan peruttukaan, mutta voihan se olla niinkin, että se vain yritetään vaieta kuoliaaksi.