Kokeilu jäissä - Ei muka tahallista viivyttämistä

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Kokeilu jäissä - Ei muka tahallista viivyttämistä

#16 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 15.09.2016 05:16

TK kirjoitti:Virkamiespakkoruotsin poistamiseen tähtäävän kansalaisaloitteen luulisi saavan kannatusta, nopeasti ja paljonkin.
Kielitaitolaki ei sano tavalliselle kansalaiselle mitään, mutta virkamiespakkoruotsi on monelle ainut syy, miksi koulujen pakkoruotsia pitää toistaiseksi sietää.
Niinpä. Ja tämä kaikkialle ulottuva virkapakkoruotsi on pakkoruotsijärjestelmän nuorin osa - 70-luvulla ruotsia ei ollenkaan opiskeltu useimmissa tutkinnoissa. Nykyinen kielitaitolakikin on tiukempi kuin aikaisemmat. Ennen ei siis tarvittu tällaista pakkoa muka toteuttamaan ruotsinkielisiä palveluja.

Helsingin Sanomat kertoo tänä aamuna, että ulkomailla opiskelee tutkintoaa n. 8000 opiskelijaa eli keksisuuren yliopiston verran. Toki ruotsinkielisiäkin hakeutuu Ruotsiin, mutta yhä suurempi osa muistakin hakeutuu ulkomaille. Siellä tutkinnot suoritetaan taatusti ilman virkaruotsia/suomea. Kukaan ei ole huolissaan siitä, että nämä tuhannet valmistuvat ilman pakkoruotsia. Mutta pakkoruotsittomalle kokeilulle ei voida antaa tilaa, vaikka kyse olisi paljon pienemmistä luvuista.

pentti
Viestit: 217
Liittynyt: 06.07.2011 15:16

Re: Kokeilu jäissä - Ei muka tahallista viivyttämistä

#17 Lukematon viesti Kirjoittaja pentti » 15.09.2016 10:36

Kansalaisaloite on raskas ja hidas prosessi. Lisäksi ihmiset ovat jo ehtineet pettyä niiden merkitykseen, kuten nykyisen aloitteen vastaanottokin osoittaa.
Eikö yhdistys voisi kokeilla kevyempää selvityspyyntö/kantelu menetelmää? Yksi selvityspyyntö ei heti tuottaisi tulosta, mutta aiheuttaisi selvityksen laatijoille ongelmia. Tämä johtaisi helposti ristiriitaisuuksiin ja virheisiin selvityksessä, joihin voisi sitten taas tarttua. Koko ajan voisi olla vireillä muutama selvityspyyntö/kantelu. Aiheita varmaan riittää.

Ajatuspaja
Viestit: 677
Liittynyt: 07.01.2015 12:02

Re: Kokeilu jäissä - Ei muka tahallista viivyttämistä

#18 Lukematon viesti Kirjoittaja Ajatuspaja » 15.09.2016 11:13

pentti kirjoitti:Kansalaisaloite on raskas ja hidas prosessi. Lisäksi ihmiset ovat jo ehtineet pettyä niiden merkitykseen, kuten nykyisen aloitteen vastaanottokin osoittaa.
Eikö yhdistys voisi kokeilla kevyempää selvityspyyntö/kantelu menetelmää? Yksi selvityspyyntö ei heti tuottaisi tulosta, mutta aiheuttaisi selvityksen laatijoille ongelmia. Tämä johtaisi helposti ristiriitaisuuksiin ja virheisiin selvityksessä, joihin voisi sitten taas tarttua. Koko ajan voisi olla vireillä muutama selvityspyyntö/kantelu. Aiheita varmaan riittää.
Kaikkia keinoja pitää ja voidaan käyttää myös rinnakkain.
Ongelmana on vain aikapula! Kaikkeen ei ehdi.

Onhan tämä meidänkin kommentointimme eräänlaista jatkuvaa vaikuttamista.
Ainakin se on viesti vastapuolen tarkkailijoille, että olemme hereillä.

Vaasan-vääntö on hyvin ratkaiseva:
Jos keskusta voittaa, ruotsin kielen asema heikkenee, mutta tavallaan väärässä paikassa.
Jos RKP/kokoomus voittaa, virkamiesruotsin asema on sinetöity, se ei ole kielitaitoa,
joten satojen miljoonien panostaminen muodolliseen kielitaitoon loppuu, kun rahat eivät riitä.

Vaikea sanoa kielipoliittisen kokonaisuudistuksen kannalta, kumpi olisi mieluisampi.
Jos ajatellaan eurooppalaisai arvoja, Vaasalle soisi erityiskohtelun, mutta sen ehtona
on oltava keinotekoisen kaksikielisyyden alasajo--kun kerran vain Vaasassa on
Vaasan lobbaajienkin omien sanojen mukaan, vain Vaasassa on AITOA KAKSIKIELISYYTTÄ!


Muualla kaksikielisyys on äärimmäisen keinotekoista, tätä ei keskusta eikä kokoomus kuitenkaan tunnusta!
Valheessa eläminen jatkuu! Ja valehteleminenhan on olennainen osa poliitikon toimenkuvaa.
Paitsi populisteilla, jotka valehteleva eliitti haluaa vaientaa- syyttämällä populisteja valehtelusta!

NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Kokeilu jäissä - Ei muka tahallista viivyttämistä

#19 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 17.09.2016 08:16

Ajatuspaja kirjoitti: Kaikkia keinoja pitää ja voidaan käyttää myös rinnakkain.
Ongelmana on vain aikapula! Kaikkeen ei ehdi.
Ongelmahan on se, että tätä kielivapaustyötä tehdään oman työn ja perheen ohella vapaaehtoisin voimin, kun taas pakkoruotsia pönkitetään verorahoilla virkatyönä isoja virkamiesryhmiä velvoittaen.

Jos opettajat ja rehtorit eivät tiedä, mihin ruotsivelvoite ja jopa hyvin perusteltujen vapautuksien estäminen perustuu, kyse on myös tabusta. Kaikki tietävät, että tästä ei saa kysellä tai leimautuu - moukkatankeroksi tai persuksi tai joksikin vielä pahemmaksi.

Monissa asioissa myös media ja poliitikot itse ovat aktiivisia. Tässä aiheessa media on hiljaa ja poliitikoista ne muutamat, jotka ovat "aktiivisia" voivat olla sitä vain kerran vuodessa ja hyvin sovinnollisiin ja varovaisin sanakääntein. Pakkoruotsittajien jumittamista ja vääristelyjä ei saa olla huomaavinaankaan.

Tämä on aihe, jossa likaa itsensä. Näin tehdään poliittisia tabuja, joita ei sitten mikään taho pysty käsittelemään - ja jumitus jatkuu.

Vastaa Viestiin