http://www.hs.fi/kulttuuri/a14494637139 ... art-new-#4--- Mitä Päivälehti merkitsi?
”1890-luku oli ihmeellistä aikaa. Olin melkein 'svekomaani', kunnes Päivälehden piiri herätti minussa uuden mielen.”
Suomalaisia svekomaaneja on nykyisin vähän, mutta ruotsin kielen vastustajat ovat äänekkäitä.
”Meidän raakuutemme on kasvanut huolestuttavassa määrin sen jälkeen, kun kaikki ruotsalaisuuteen vivahtava syrjäytettiin – on tämä urheilusaavutusten synnyttämä itserakkautemme. Olemme sivistymättömiä, sivistyskäsitys on vielä kapaloissaan – kaikki käy kieliriidan merkeissä!”
Tämäkö on "hs/kulttuuria" kuten linkissä lukee?
Ensinkin ruotsia ei vastusteta vaan pakkoruotsia ja ihan sivistyneen vahvoin argumentein - mitään pakkoruotsin kaltaista pientä kaikille alakoulusta yliopistoon pakollista vähemmistökieltä ei ole missään, jopa Ahvenanmaalta poistettiin pakkosuomi ja Ahvenanmaa sentään kuuluu maahan, jossa suomi on ehdoton pääkieli.
Oletettu vastaus on kaivettu Sibeliuksen päiväkirjasta vuodelta 1934 (Sibelius oli silloin noin 70-vuotias), jossa tämä purkaa tuntojaan maailman muuttumisesta. En tiedä, mutta oletan, että taustalla kieliriitojen kärjistyminen kysymykseen Helsingin yliopiston kieliolojen järjestämisestä vuoden 1934 lopulla.
Joka tapauksessa Sibelius parka on nostettu nyt HS:n linjan propagandatyökaluksi: muovattu virheellinen kysymys ja siihen asiasta irroitettu vastaus, jossa sivistys ja "ruotsalaisuus" samaistetaan.
Onpa siinä kulttuuritoimitusta kerrakseen!