Minusta sietääkin yrittää nähdä näitä ulostuloja positiivisessa mielessä (varsinkin kun Pär Stenbäck ei tuossa tekstissä kirjoittanut yhtään mitään pakollisesta ruotsista, tai edes suomenkielisten koulujen kieltenopetuksesta).Hansa kirjoitti:Jos jotain positiivista yrittää nähdä Stenbäckin ulostulossa
Minähän en niissä pöydissä istu, mutta minulle alkaa hahmottua se ruotsin kieltä ja kulttuuria puolustava B-suunnitelma sen tapauksen varalta, että pakollinen ruotsi poistuu seuraavien vaalien jälkeen. En tiedä onko sellaista suunnitelmaa olemassa, vai onko se vain eri tahojen ajopuuna olemista. Se näyttää kuitenkin perustuvan kauttaaltaan panostamalla vapaaehtoisiin ratkaisuihin - kielikylvyt, kaksikieliset koulut, varhaistus (edellyttäen tietysti valinnaisuutta). Syy siihen, ettei samalla puhuta pakollisen ruotsin vaatimuksesta luopumisesta on varmaan, että ensin on uusien tellinkien oltava paikallaan, ennen kuin vanhat puretaan.
Tämä olikin varhaisen vkv-läisyyden tavoite: mikä tahansa kunhan se on vapaaehtoista. Nyt tämä ei tunnukaan yhtä selvältä, vaan vapaaehtoisuuskin on nyt joidenkin mielestä taas maalattava eliittipröystäilyksi ja suhteettomien etujen hankkimiseksi.
Varsinkin jos pakollinen ruotsi seuraavan hallituksen toimesta poistetaan, en ymmärrä miksi ruotsinkieliset spesiaaliratkaisut olisivat "kiilauskaistoja". Pikemminkin suomenkielinen Suomi siirtyy silloin uudelle moottoritielle kun kieliä saa valita vapaasti. Ruotsinkieliset ja muut vähemmistökieliset jäävät pikemminkin edelleen ajamaan vanhaa maantietä, joskin sekin kuvainnollisesti saa uuden päällysteen setä Stubbin eri keksintöjen mukaan.
Suomen kielen haltuunotto on ruotsinkieliselle oppilaalle 2,5-kertaisesti suurempi paketti kuin vastaava pakollinen ruotsi suomenkielisissä kouluissa. Jos tämän lisäksi toteutetaan "Ruotsin malli", johon kuuluu pakollinen englanti, keskiverto-oppilas pääsee oikeasti vapaan kielivalinnan piiriin vasta 6. tai 7. luokalla. Jos ruotsinkielisten koulut vielä, niin kuin on todettu laahaavat 1-1,5 vuotta suomenkielisten perässä Pisapisteissä, ja opettajakoulutus on akateemisesti heikompaa, niin enpä ainakaan kiilauskaistasta puhuisi.