tänne on myös otettu etnistä ryhmää paljon ja suurin osa heistä osaa ruotsia.näinkö saadaan paikattua lisää ruotsalaisuutta tänne?
kadulla ruotsin kielen kuuleminen on sääntö ,ei poikkeus.osassa paikoista saadaan palvelua vaan ruotsiksi vaikka myyjä osaa suomea.pahin oli verovirastossa,kun virkailijan piti kutsua toinen työntekijä paikalle selittämään minulle suomeksi asian.jossain kaupoissa näen myyjän kasvoista harmia kun täytyy palvella suomeksi.
olen näiltä suomenruotsalaisilta kysynyt :miksi he puhuvat ruotsia kun kerran osaavat suomea?-vastaus:se saa tuntemaan itsensä paremmaksi. onko meillä niin huono itsetunto että täytyy verhoutua toisen kielen alle että tuntee olevansa jotain ?
puhuin myös pakko ruotsista miten haluaisin että sen opetus kouluissa lopetettaisiin.-siihenkin oli kommetti,sitten meidän osalta pakko suomen opiskelu loppuu myös kouluissa.

voiko ihan tosi jokutkut ajatella näin ?
tervetuloa tutustumaan Vaasaan !