Luxemburg on nyt RKP:n malli Suomelle! - paljon pakollisia kieliä / Ei toimi!

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 10183
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Luxemburg on nyt RKP:n malli Suomelle! - paljon pakollisia kieliä / Ei toimi!

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 07.09.2026 09:39

NRR kirjoitti: 06.09.2026 13:51 Missään maailmasta en löydä vastaavaa, tämähän tekisi kaikista kouluista kielikouluja.

1. luokka - kaikille pakollinen A1 (ei saa olla englanti)
3. luokka - kaikille pakollinen A2-englanti
5/6. luokka - kaikille pakollinen B1-ruotsi.
+ muita vapaaehtoisia kieiä

---

Löysin taustaa.

SUKOL järjesti Ammatti kielillä? -aiheisen paneelikeskustelun Eurooppa-päivänä 9.5.2023.

Kääntäjä (suomenruotsin) Minna Holmberg EU-komission Suomen-edustustosta toi esiin Luxemburgin onnistuneena esimerkkinä: puolet väestöstä on maahanmuuttajia, ja peruskoulun aikana opitaan paikallinen kieli luksemburgi, saksa, ranska ja englanti. Miksi vain kielten kohdalla puhutaan motivaatiosta, hän kysyi. (Luxemburgissa isoja ongelmia, moni jää vaille päättötodistusta, pienen maan oma kieli lähellä saksaa).

Yleisöstä!!! todettiin kuitenkin, että laaja A1-kielitarjonta ja kaikille pakollinen A2-englanti olisi vielä parempi vaihtoehto, sillä useimmat (!?) ehtivät oppia englannin hyvin A2-kielenäkin. 
Luxemburg on nyt RKP:n malli Suomelle!

Mutta Luxemburg ei ole ollenkaan hyvä malli meille!

Se on enemmän kaupunki kuin aito valtio

Luxemburg on 680 000 asukkaan pieni, erittäin kansainvälinen valtio keskellä Ranskaa, Saksaa ja Belgiaa. Pieni eurooppalainen finanssi- ja hallintokeskus. Se voi tukeutua valtavaan ulkomaiseen työvoimaan ja ympäröivien maiden koulutusjärjestelmiin.

Kapeaa osaamista

Sen koulujärjestelmä ei tuota samanlaista laaja-alaista osaamista kuin Suomen pitäisi tuottaa. Siellä painottuu humanististen, hallinto- ja yhteiskuntatieteiden sekä mm. journalismin osuus.

Luxemburgissa on esimerkiksi OECD-vertailun pienimpiä osuuksia tekniikan, tuotannon ja rakentamisen korkeakoulututkinnoissa. Suomen pitää kouluttaa omasta väestöstään laajasti myös insinöörejä, luonnontieteilijöitä, teknisiä osaajia ja ammattiosaajia.

Luxemburgissa paljon koulupudokkaita

Ja oppilaat joutuvat lyömään varhain lukkoon sen, pyrkivätkö korkeakoulutukseen vai suorittavaan työhön. Koulut ovat hyvin eriytyneitä.

Eliitin näkökulma

Koulutuksen realismia eivät tule ajatelleeksi ne EU:n virkamiehet, jotka ovat kiinnostuneita vain tarjoamaan lapsilleen humanistisen eurooppalaisen koulutuksen ja aikanaan mahdollisuuden vanhempiensa jäljissä EU:n virkoihin.