Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisempi

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9814
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisempi

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 30.05.2024 09:21

Tässä pitkittäistutkimuksessa selvitetään, miten oppilaiden suullinen kommunikatiivinen kielitaito kehittyi, miten heidän asenteensa ja motivaationsa ruotsinopintoihin muuttui vuosiluokilla 7–9 sekä millainen B1-ruotsin suullinen kommunikatiivinen kielitaito oppilailla on perusopetuksen loppuvaiheessa:

https://oulurepo.oulu.fi/handle/10024/50059
ruotsiksi, avautuu väitöksen myötä

Juttuja lehdissä:
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uut ... 467a1a2c50
https://www.verkkouutiset.fi/a/monen-ys ... /#198ad324

Hillevi Henanen
Viestit: 2546
Liittynyt: 14.10.2013 20:18

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja Hillevi Henanen » 30.05.2024 18:58

Viime vuonna lyötiin kaksikielisten kuntien vuoden 2001 surujen vähenemisennätys yhdellä, eli uusi vuosiennätys on -1183!
Suomienmmistöisten kuntien osuus -422 ja ruotsienemmistöisten kuntien -761.
Vuodesta 1980 on kato käynyt tässä kuntaryhmässä 14452 ruotsinkielisen verran, eli keskimäärin -344 henkilön vuosivauhtia.
(Btw Pyttiksen 343 ruotsinkielistä kannattelee koko Kymenlaakson kaksikielisyyttä.)

Tällä vauhdilla tulee ruotsin opettajista vielä huutavampi "pula" ja vielä pahempi ruotsin kielen tarvitsijoista.

Pyhtään ruotsinkielisten prosentti on pudonnut alle 6,8%:n, mutta jos kerran yksi kaksikielinen kunta tekee koko maakunnasta kaksikielisen, niin ei kai ole toivoa, että koko helahoito sortuisi!

Ei äkkiä tule mieleen turhempaa tutkittavaa kuin tämä projekti.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009060197.html
Tässä olisi vaihtoehto:
Kansallinen koulutuksen arviointikeskus (Karvi) toteutti toisen kotimaisen kielen (A-finska) oppimistulosarvioinnin ruotsinkielisen perusopetuksen yhdeksännellä luokalla keväällä 2021. Raportissa tarkasteltiin, kuinka suuri osuus oppilaista saavutti hyvän osaamisen tason opetussuunnitelmassa (OPS 2014) esitetyillä osa-alueilla. Ruotsinkielisten kuntien oppilaiden tulokset olivat heikkoja. Esimerkiksi luetunymmärtämisen tehtävissä suomenkielisten kuntien oppilaista 68 prosenttia saavutti hyvän osaamisen tason, ruotsinkielisten kuntien oppilaista vain 5 prosenttia. Arviointiraportti löytyy Karvin verkkosivuilta.

lpo
Viestit: 180
Liittynyt: 10.04.2016 10:57

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#3 Lukematon viesti Kirjoittaja lpo » 30.05.2024 23:16

Annas kun arvaan: Mikäli selvityksessä on pohdittu syitä kielteiseen asenteeseen, syyttävä sormi osoittaa kotiin ja vanhempiin. Ratkaisuksi esitetään sitten pakkoruuvin kiristämistä.

Eivät lapset tyhmiä ole. Kyllä he ymmärtävät ruotsin hyödyttömyyden Suomen kaltaisessa maassa. Mistähän seuraavaksi leikataan, kun liikunta ja taideaineet ovat joutuneet kirveen alle jo vuosia sitten ja muista kielistä olisi aika paksua leikata, kun niistäkin ollaan olevinaan niin kovin huolissaan. Ovatko luonnontieteet seuraavaksi tähtäimessä?

pjl69
Viestit: 650
Liittynyt: 17.03.2017 14:39

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#4 Lukematon viesti Kirjoittaja pjl69 » 31.05.2024 07:52

Uutisissa oli juttua miten nuorten valmiudet jatko-opintoihin ovat heikentyneet. Uutisjutussa ei tietenkään eritelty, millä tavalla ja minkä oppiaineiden kohdalla on näin käynyt. Enpä yllättyis jos taustalla olisi jälleen pakkoruotsi ja virkamiesten kyvyttömyys/haluttomuus tuoda asiaa esiin ja vetää kielipoliittisia johtopäätöksiä.

NRR
Viestit: 9814
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#5 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 31.05.2024 08:38

lpo kirjoitti: 30.05.2024 23:16 Annas kun arvaan: Mikäli selvityksessä on pohdittu syitä kielteiseen asenteeseen, syyttävä sormi osoittaa kotiin ja vanhempiin. Ratkaisuksi esitetään sitten pakkoruuvin kiristämistä.
Arvasit oikein.

Kannattaa lukea jutun kommentit. Hyvin yksimielinen tuomio lukijoilta ruotsipakkojen jatkamiselle.

https://yle.fi/a/74-20091070
Viimeksi muokannut NRR, 01.06.2024 04:42. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Hillevi Henanen
Viestit: 2546
Liittynyt: 14.10.2013 20:18

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#6 Lukematon viesti Kirjoittaja Hillevi Henanen » 31.05.2024 09:20

Vastasin näin, ja minun arvaukseni on, että ei mene läpi.
13 kuntaa 0 ruotsinkielistä
8 kuntaa 1 ruotsinkielinen
15 kuntaa 2 ruotsinkielistä
9 kuntaa 3 ruotsinkielistä
16 kuntaa 4 ruotsinkielistä
61 kuntaa ALLE 5 ruotsinkielistä siis.
Asukkaita näissä kunnissa viime vuonna 164943 yhteensä, eli enemmän kuin ruotsienemmistöisissä kunnissa (153805).
Viimeksi muokannut Hillevi Henanen, 05.06.2024 22:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Hillevi Henanen
Viestit: 2546
Liittynyt: 14.10.2013 20:18

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#7 Lukematon viesti Kirjoittaja Hillevi Henanen » 31.05.2024 09:49

Hah väärin arvattu jos vai pysyy siellä.
Usein tällaisilla todistettavissa olevilla numerokommenteilla on taipumus "eksyä" matkalla.

Hillevi Henanen
Viestit: 2546
Liittynyt: 14.10.2013 20:18

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#8 Lukematon viesti Kirjoittaja Hillevi Henanen » 31.05.2024 11:02

Kahdessadas (200.) ruotsinkielisten määrissä Suomen suomenkielisistä kunista kunnista on Savonlinna 42 ruotsinkielisellä.
Mitenkähän siellä on koulutuksen laita?
Kurkataanpa ikätilastoa
Ruotsinkielinen väestö
Savonlinna
2023
Yhteensä  
0 - 6.........0
7 - 17.......3
18 - 24.....3
25 - 29.....2
30 - 34.....1
35 - 39.....1
40 - 44.....2
45 - 49.....0
50 - 54.....4
55 - 59.....0
60 - 64.....2
65 - 69.....3
70 - 74.....5
75 - 79.....9
80 - 84.....4
85 - 89.....1
Yli 90 -.....2
Olisiko ehdotuksia?
Viimeksi muokannut Hillevi Henanen, 31.05.2024 11:34. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Hillevi Henanen
Viestit: 2546
Liittynyt: 14.10.2013 20:18

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#9 Lukematon viesti Kirjoittaja Hillevi Henanen » 31.05.2024 11:34

Kokeillaanko sijalta 206 Veteliä ja 50 ruotsinkielistä.

Ruotsinkielinen väestö
Veteli
2023
Yhteensä
0 - 6.........1
7 - 17.......4
18 - 24.....2
25 - 29.....0
30 - 34.....4
35 - 39.....1
40 - 44.....3
45 - 49.....5
50 - 54.....2
55 - 59.....3
60 - 64.....8
65 - 69.....3
70 - 74.....7
75 - 79.....4
80 - 84.....2
85 - 89.....1
Yli 90 -.....0

Suomenkielisten kuntien 4 promillen kansalliskielipeitto näkyy täälläkin.

Listan lopuista kunnista löytyykin sitten nämä kielisaariksi ylennetyt joissa esim Hämeenlinnasta on kuljetettu taksilla paria oppilasta Tampereelle ruotsinkieliselle yläasteelle.

Hillevi Henanen
Viestit: 2546
Liittynyt: 14.10.2013 20:18

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#10 Lukematon viesti Kirjoittaja Hillevi Henanen » 31.05.2024 12:55

Noissa 200 ensimmäisessä on siis vähemmän tai yhtä paljon ruotsinkielisiä kuin näissä esimerkkikunnissa, ja suomenkielisistä kunnista lopuissa 54:ssä on enemmän.
Noista kumminkin näkyy hyvin tuo ikäjakauma. Esim.Vetelissä yli 50v 30 kpl eli 60% ja alle 50v 20 kpl eli 40%.
Savonlinnassa ei ensimmäistäkään alle kouluikäistä.


NRR
Viestit: 9814
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#12 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 31.05.2024 15:29

Valtaosa ylen jutun kommentoijista haluaa ruotsin vapaaehtoiseksi.

https://yle.fi/a/74-20091070

Mutta ne muutamat, jotka yrittävät ymmärtää ja pitkittää pakkoa, antavat näitä ikiaikaisia selityksiä:
- ruotsinkielisiä palveltava ruotsiksi,
- koulussa on muutakin monille turhaa kuten luonnontieteet ja matikka,
- meille tulee ongelmia, jos ruotsinkielisten ei tarvitse lukea suomea,
- onhan se etu, että voi lähteä pakkoruotsin turvin töihin tai opiskelemaan juuri Ruotsiin.

Hillevi Henanen
Viestit: 2546
Liittynyt: 14.10.2013 20:18

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#13 Lukematon viesti Kirjoittaja Hillevi Henanen » 31.05.2024 17:30

Taas tämä kauan odotettu tilanne, että suruilla ei ole yhdessäkään Manner-Suomen maakunnassa ehdotonta enemmistöä!

Kerran tässä tilanteessa jo oltiin, mutta silloin selvittiin vapauttamalla Isokyrö vasten tahtoaan tehdystä liitosta Pohjanmaan kanssa.
https://yle.fi/a/3-11646223
Isokyrö sai vihdoin tahtonsa läpi ja pääsi siirtyymään Etelä-Pohjanmaahan

Pohjanmaa......2020......2021......2022........2023
Yhteensä......175816...176041...176323...177602
Suomi.............73610.....73120.....72548.....71759
Ruotsi.............89085.....89161.....88933.....88629
Saame....................8............5..............6............7
VK..................13113.....13755.....14836.....17207
Suru%............50.7%......50.6%.....50.4%....49.9%

Peräti puolen prosentin romahdus vuonna 2023.

NRR
Viestit: 9814
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#14 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 31.05.2024 17:43

Hillevi Henanen kirjoitti: 31.05.2024 17:30 --- suruilla ei ole yhdessäkään Manner-Suomen maakunnassa ehdotonta enemmistöä! ---
Onko nyt Ahvenanmaa ainoa?

Hillevi Henanen
Viestit: 2546
Liittynyt: 14.10.2013 20:18

Re: Tulossa väitös: Monen ysiluokkalaisen suullinen ruotsin taito on lähes olematon ja asenne opiskeluun yhä kielteisemp

#15 Lukematon viesti Kirjoittaja Hillevi Henanen » 31.05.2024 18:00

Kyllä vain, eikä sekään ole kaksikielinen, joten se siitäkin sitten.
Aikaisemmat pudotukset ovat Pohjanmaalla olleet yhtä ja kahta kymmenestä vuositasolla, mutta nyt rysähti puoli prosenttia ja koko maan mittakaavassa kaksikielisten kuntien ruotsinkielisten määrän romahdusennätys.
...ja silti niiden ymmärrys ei riitä pidemmälle kun pakkoruotsin lisäämisen vinkumiseen.
Sama kuin pyytäisi sylyksen tiiliä evääksi kaivoon hypätessään.

Vastaa Viestiin