Suomen kieltenopettajien liitto Sukol ry:n puheenjohtaja valittaa hesarissa ruotsin taidon heikentyneen

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9953
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Suomen kieltenopettajien liitto Sukol ry:n puheenjohtaja valittaa hesarissa ruotsin taidon heikentyneen

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 28.05.2024 11:48

ja vaatii muita kieliä A1-englannin sijaan.

Henrikssonko tilasi tämän onnettoman kannanoton:
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010444842.html

Miten kieltenopet jaksavat edunvalvontansa typeryyttä?

NRR
Viestit: 9953
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Suomen kieltenopettajien liitto Sukol ry:n puheenjohtaja valittaa hesarissa ruotsin taidon heikentyneen

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 28.05.2024 11:52

Kommentit rehellisempiä:
Tehdään ruotsin kielen opiskelusta vapaaehtoista ja sen sijaan pakolliseksi jokin vapaasti valittava muu kieli. Näin saamme kansainvälistymistä ajatellen paljon enemmän irti kieliopinnoista - kansantalous kiittää.
Kirjoittaja väittää että olisi hyvä tarjota muitakin A1-kieliä kuin vain englantia. Nuo muut sopisivat mielestäni paremmin A2- kuin A1-paikalle. Omat ikävät elämänkokemukseni sanelevat sen. Vanhemmat valitsivat aikanaan minulle A1-kieleksi vuonna 1977 saksan kysymättä mitä mieltä olen asiasta. Itse olisin halunnut aloittaa mieluummin englannin. A1-saksaani en ole juurikaan tarvinnut, kun taas A2-englantiani tarvitsen päivittäin.
Mahdollisuudesta opiskella ruotsia on tehty pakko. Suomen kansainvälisyys ja kielten osaamistarve on jotain muuta kuin ruotsin osaamista. --- Vapautusta ruotsin kielestä ei saa. Nämä lapset asetetaan kohtuuttoman taakan alle. Eikö kukaan kanna huolta heistä?
Sillä, että suurimmalle osalle lähinnä teoreettiseksi ja tarpeettomaksi jäävää ruotsin taito heikkenee, ei ole mitään merkitystä. Lähinnä se kertoo, että siihen ei pitäisi panostaa nykyisiäkään kaikkia siihen laitettuja resursseja.

SJONS
Viestit: 756
Liittynyt: 22.11.2017 12:24

Re: Suomen kieltenopettajien liitto Sukol ry:n puheenjohtaja valittaa hesarissa ruotsin taidon heikentyneen

#3 Lukematon viesti Kirjoittaja SJONS » 28.05.2024 12:22

Orpo on lahjottu ja muut kokoomuksen edustajat saaneet omat euronsa, joten tämä hallituskausi varmaan menneään näin.

Paljonkohan euroja lienee päätynyt Sukolin ja puh.johtajan tilille? Onko tietoa? Tuskin kaikki kieltenopettajatkaan tätä haluavat!

pjl69
Viestit: 705
Liittynyt: 17.03.2017 14:39

Re: Suomen kieltenopettajien liitto Sukol ry:n puheenjohtaja valittaa hesarissa ruotsin taidon heikentyneen

#4 Lukematon viesti Kirjoittaja pjl69 » 28.05.2024 12:33

Juhannus lähenee, ehkä hallituksen on aika julkistaa taas uusia kielipoliittisia avauksia.

Uusi kielipolitiikka
Viestit: 2282
Liittynyt: 08.12.2017 17:48
Paikkakunta: Global
Viesti:

Re: Suomen kieltenopettajien liitto Sukol ry:n puheenjohtaja valittaa hesarissa ruotsin taidon heikentyneen

#5 Lukematon viesti Kirjoittaja Uusi kielipolitiikka » 29.05.2024 08:48

Sukol liittyi pakkoruotsimafiaan jo aikoja sitten, esim kantelu virkamiesruotsista "liian löysin perustein" vapauttamisesta Aalto-yliopistossa.

Svenska nu on Lipposen luomus ja
RKP:n etäispesäke.

Suurin osa kieltenopettajista on ruotsinopettajia.

Vastaa Viestiin