Yritys nähdä muidenkin kielten arvo tyssää "perintökieleen"

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Yritys nähdä muidenkin kielten arvo tyssää "perintökieleen"

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 18.06.2013 09:16

Puheenvuoro pakkoa vastaan ja samalla vertaus ruotsin ja venäjän välillä: venäjä on läsnäolevampi kieli suurimmassa osassa Suomea kuin ruotsi ja pääkaupunkiseutu olisi jo kolmikielistä, mikäli venäjään sovellettaisiin samoja kriteerejä kuin ruotsiin:
http://vpleivo.puheenvuoro.uusisuomi.fi ... kotimainen

Tuo "perintökieli" oli minulle uusi ilmaisu ja sillä painotetaan, ettei mikään kieli koskaan voi sivuuttaa ruotsia: "On aivan saman tekevää, muuttaako maahamme lisää venäjänkielisiä, vai ei. Heidän lukumääränsä ei mitenkään vaikuta siihen, että maamme suurimmalla vähemmistöllä, ruotsinkielisillä on Suomen perustuslakiin, kielilakiin, terveyslakiin, koululakiin, kielilakiin, Euroopan Neuvoston vähemmistölakeihin, Euroopan Unionin maanosakieliasetuksiin ja lukuisiin muihin lakeihin, asetuksiin ja maamme kansainvälisiin sitoumuksiin perustuva oikeus omaan kulttuuriinsa ja kieleensä, ja oikeus käyttää kieltään vaikkapa viranomaisten kanssa asioidessaan. Tämä oikeus toteutuu vain ja ainoastaan siten, että riittävä osa myös suomenkielisistä hallitsee maansa toisen perintökielen, ruotsin. Se taas edellyttää ilman muuta pakkoruotsia, ihan kuten riittävä matematiikan hallinta maassamme edellyttää pakkomatematiikka teiniparoille, jotka eivät, jos itse saisivat valita, opiskelisi yhtään mitään.

Hyviä kommentteja tälle perintökielityypille:

"Suomessa perinnöstä voi kieltäytyä"

"muissa Euroopan Unionin maissa ei nämä lait pakota opiskelemaan mitättömiä vähemmistökieliä"

"oikeus omaan kulttuuriinsa ja kieleensä, ja oikeus käyttää kieltään vaikkapa viranomaisten kanssa asioidessaan -- tämä oikeus totetuu myös esimerkiksi Ruotsissa, missä suomenkielisiä on ollut kauemmin kuin ruotsinkielisiä suomessa, ilman pakkokieltä"

"Pohdiskelin eilen yhtä vastaavaa kommenttia lukiessani, että ruotsinkielisiltä tuo tietynlainen päin naamaa sylkeminen tulee jotenkin kovin luonnostaan. Tapa väittää, että emme opiskelisi mitään jos meille ei sitä pakotettaisi, on tästä oikein hyvä esimerkki. Ymmärrän kyllä miten asian psykologia toimii, mutta silti siihen törmääminen säännöllisesti muistuttaa kyllä aika karulla tavalla siitä, mitä siellä toisella puolella argumenttia ajatellaan."

TK
Viestit: 2590
Liittynyt: 19.11.2008 01:26

Re: Yritys nähdä muidenkin kielten arvo tyssää "perintökiele

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja TK » 18.06.2013 11:11

Saamea voi ajatella perintökielenä. Ruotsi ei missään tapauksessa ole minkäänlainen "perintökieli" suomalaisille.

Vastaa Viestiin