Miksei Stubbkaan olisi saanut esittää netissä uuden vuoden puhettaan englanniksi

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9886
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Miksei Stubbkaan olisi saanut esittää netissä uuden vuoden puhettaan englanniksi

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 02.01.2025 09:39

Englantivastaisuus on mennyt minusta hämmästyttävästi läpi. Somessa kuohuu, ettei Stubb, kahden äidinkielenään englantia puhuvan lapsen isä ja luultavasti itsekin avustajineen puheensa ensin englanniksi kirjoittanut, olisi saanut edes netissä esittää uuden vuoden puhettaan englanniksi. Nyt monen Suomesta kiinnostuneen myös muualla maailmassa oli mahdollista kuunnella / lukea puhe. Ja tietysti englanti on monen perheen kotikieli numero yksi meilläkin.

Uusi kielipolitiikka
Viestit: 2237
Liittynyt: 08.12.2017 17:48
Paikkakunta: Global
Viesti:

Re: Miksei Stubbkaan olisi saanut esittää netissä uuden vuoden puhettaan englanniksi

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja Uusi kielipolitiikka » 02.01.2025 10:36

En usko, että mitenkään laajasti tätä ratkaisua moitittiin.
Muutama oman asiansa aktiivi kiihkoili


Englantihan oli aivan loistava uudistus.
Viestiä voi välittää ulkomaiselle medialle.


PS. Kuinkahan moni koki uskonnollista häirintää, kun hän toivotti God bless you

Joko on korvaushakemus loukkaavasta uskonnollisesta sisällöstä vetämässä?

Siitähän on myös kohuttu koko syksy..
Kristillinen perinne vs uskonnonvapaus

pjl69
Viestit: 683
Liittynyt: 17.03.2017 14:39

Re: Miksei Stubbkaan olisi saanut esittää netissä uuden vuoden puhettaan englanniksi

#3 Lukematon viesti Kirjoittaja pjl69 » 02.01.2025 11:09

Pakkoruotsin puolustaja Stubbilta yllättävän yleisöystävällinen ratkaisu pitää suomenkielinen ja ruotsinkielinen osuus erikseen, eikä sillisalaattina toisiinsa limittäin sotkettuna (en muista onko näin ollut aikaisemmin kun en näitä puheita sattuneesta syystä ole juurikaan aikaisemmin kuunnellut). Nyt saattoi lopettaa puheen kuuntelun kun ruotsinkielinen osuus alkoi. Kuunteliko joku sen ruotsinkielisen osuuden? Oliko siellä mitään suomenkielisestä osuudesta poikkeavaa, kenties kielipolitiikkaan ja surujen oikeuksiin liittyvää, mitä ei tarvtse suomenkielisten korville saattaa?

Uusi kielipolitiikka
Viestit: 2237
Liittynyt: 08.12.2017 17:48
Paikkakunta: Global
Viesti:

Re: Miksei Stubbkaan olisi saanut esittää netissä uuden vuoden puhettaan englanniksi

#4 Lukematon viesti Kirjoittaja Uusi kielipolitiikka » 02.01.2025 11:54

pjl69 kirjoitti: 02.01.2025 11:09 Pakkoruotsin puolustaja Stubbilta yllättävän yleisöystävällinen ratkaisu pitää suomenkielinen ja ruotsinkielinen osuus erikseen, eikä sillisalaattina toisiinsa limittäin sotkettuna (en muista onko näin ollut aikaisemmin kun en näitä puheita sattuneesta syystä ole juurikaan aikaisemmin kuunnellut). Nyt saattoi lopettaa puheen kuuntelun kun ruotsinkielinen osuus alkoi. Kuunteliko joku sen ruotsinkielisen osuuden? Oliko siellä mitään suomenkielisestä osuudesta poikkeavaa, kenties kielipolitiikkaan ja surujen oikeuksiin liittyvää, mitä ei tarvtse suomenkielisten korville saattaa?
Sama kokemus.

Ensin viestintä maan pääkielellä maan pääväestölle, joka voi sitten sulkea vastaanottimen.

Sen jälkeen erityisryhmille omat versiot.

Ei illuusiota "elävästä kaksikielisyydestä"

TK
Viestit: 2546
Liittynyt: 19.11.2008 01:26

Re: Miksei Stubbkaan olisi saanut esittää netissä uuden vuoden puhettaan englanniksi

#5 Lukematon viesti Kirjoittaja TK » 02.01.2025 23:50

Stubb tavallaan vahvisti jo kauan todellisuutta olleen käytännön: kun halutaan viestin välittyvän kaikille, niin tekstit ovat suomeksi, pakkoruotsiksi, englanniksi.

Stubb tosin ilmeisesti ei kunnolla tajua, että ruotsi on suomenkielisille vuoden 2025 Suomessa pakkoruotsia, ei muuta kuin pakkoruotsia.

Vastaa Viestiin