Jaskan avoin kirje Haglundille!

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Jaskan avoin kirje Haglundille!

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 19.05.2014 10:32

Upea vastine, kiitos Jaska!

http://jaska.puheenvuoro.uusisuomi.fi/1 ... -ja-rkplle

@}--`--,----

JV Lehtonen
Viestit: 1868
Liittynyt: 22.04.2013 09:55

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja JV Lehtonen » 19.05.2014 11:02

Laitettu eteenpäin Svenska ja finska YLElle sekä itse Haglundille.
Ei mitään lisättävää Jaskan ajatuksiin.

Itse en enää ehdi kommentoida Usariin...
harrastus alkaa haitata muuta elämää.. :(

jänkäkoira
Viestit: 159
Liittynyt: 29.04.2014 09:56

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#3 Lukematon viesti Kirjoittaja jänkäkoira » 19.05.2014 11:08

Asiallinen kirjoitus jälleen kerran!

TK
Viestit: 2590
Liittynyt: 19.11.2008 01:26

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#4 Lukematon viesti Kirjoittaja TK » 19.05.2014 11:09

Hyvä kirjoitus.
Tavoittaako järkipuhe enää pakkoruotsittajia, jotka ovat valinneet pimeyden polun kuljettavakseen?

Jaska
Viestit: 1119
Liittynyt: 27.02.2011 15:43
Viesti:

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#5 Lukematon viesti Kirjoittaja Jaska » 19.05.2014 15:06

TK kirjoitti:Hyvä kirjoitus.
Tavoittaako järkipuhe enää pakkoruotsittajia, jotka ovat valinneet pimeyden polun kuljettavakseen?
Luulen, että siinä on kyse jo itsesuojeluvaistosta. Ensinnäkään he eivät voi kasvojaan menettämättä siirtyä keskustelemaan järkiargumenttien tasolla, koska silloin heidän pitäisi tunnustaa olleensa viimeiset neljä vuosikymmentä tyhmiä ja ennakkoluuloisia puolustaessaan pakkojärjestelmää, jolla ei ole koskaan ollutkaan kummoisia perusteita. Toiseksi he pelkäävät irrationaalisesti, että periksi antaminen tässä kysymyksessä voisi oikeasti johtaa ruotsinkielisten keskitysleireihin.

Siksi uskon, että mitä useampi äänestäjä haluaa vapaan kielivalinnan, sitä tiukemmin RKP pitää kiinni pakkoruotsista. Ja kun järjestelmä lopulta kaatuu RKP:n vastustuksesta huolimatta, puolue on hävinnyt ikuisen taistelunsa valon voimia vastaan ja Darth Carl ja Darth Stefan kokevat vähintään hermoromahduksen, masentuvat ja vetäytyvät politiikasta suurempien rahojen pariin eli suuryritysten johtokuntiin. Ja kun ruotsinkielisistä äänestäjistä kolmasosa kostoksi hylkää ainoassa missiossaan epäonnistuneen puolueen, se putoaa eduskunnan äänikynnyksen alapuolelle ja katoaa historian hämärään. Silloin saatamme nähdä jopa pimeyden ruhtinaiden itsemurhia. :cry:

No, en onneksi ole ennustaja, mutta en näe todennäköiseksi sitä vaihtoehtoa, että RKP valitsisi helpomman ja järkevämmän tien... Vai voisiko löytyä mitään sellaista kompromissiratkaisua, jolla RKP voisi käydä kauppaa? Alueellinen malli, jossa pakkokieli säilyisi kaksikielisissä kunnissa, voisi olla yksi vaihtoehto, jolla RKP ehkä onnistuisi pelastamaan kasvonsa ja suosionsa.

NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#6 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 19.05.2014 17:01

Jaska kirjoitti:
TK kirjoitti:Hyvä kirjoitus.
Tavoittaako järkipuhe enää pakkoruotsittajia, jotka ovat valinneet pimeyden polun kuljettavakseen?
Luulen, että siinä on kyse jo itsesuojeluvaistosta. Ensinnäkään he eivät voi kasvojaan menettämättä siirtyä keskustelemaan järkiargumenttien tasolla, koska silloin heidän pitäisi tunnustaa olleensa viimeiset neljä vuosikymmentä tyhmiä ja ennakkoluuloisia puolustaessaan pakkojärjestelmää, jolla ei ole koskaan ollutkaan kummoisia perusteita. Toiseksi he pelkäävät irrationaalisesti, että periksi antaminen tässä kysymyksessä voisi oikeasti johtaa ruotsinkielisten keskitysleireihin.
On hyvä, että kirjoitat näin suoraan ja illuusiottomasti. Täytyy myöntää, että juuri tuo näyttää todennäköiseltä. Ei RKP.llä ole varaa antaa periksi, eikä ruotsinkielinen vähemmistökään kykene irtautumaan ajattelusta, jossa kaksikielisen maan molemmilla kieliryhmillä tulee olla jokin kaksikielisyyden kannattelusta aiheutuva rasite. Muutenhan maasta tulee yksikielinen, jos suomenkieliset saavat elää kuin maa olisi yksikielinen.
Jaska kirjoitti:en näe todennäköiseksi sitä vaihtoehtoa, että RKP valitsisi helpomman ja järkevämmän tien... Vai voisiko löytyä mitään sellaista kompromissiratkaisua, jolla RKP voisi käydä kauppaa? Alueellinen malli, jossa pakkokieli säilyisi kaksikielisissä kunnissa, voisi olla yksi vaihtoehto, jolla RKP ehkä onnistuisi pelastamaan kasvonsa ja suosionsa.
Kaikki tällaiset "kompromissit" ovat sellaisia, että alueellisuuden lisäksi vaaditaan pakkoruotsin vahvistaminen siellä, missä se jää pakolliseksi. Ja pakolliseksi sen tulee jäädä siellä, missä ruotsinkielisen eliitin historialliset juuret ovat eli pääkaupunkiseutu ja Turun ympäristö.

Kun nykyinen pakkoruotsi ei onnistu tuottamaan ruotsinosaajia, joiden "identiteetissäkin" on ruotsi, on saatava syväpakkoruotsi. Ja tällaisesta mallista maksaisivat katkerimmin nämä heikoimmat kielivähemmistöt eli maahanmuuttajataustaiset ja kielen oppimisen ongelmia omaavat tai pitkän tauon jälkeen opintoihin palaavat... Pakkoruotsi saisi edelleenkin ja entistä enemmän haitata muiden elämää.

Jos nyt Raaseporissa suomenkieliset lapset joutuvat aloittamaan pian ruotsinsa ykkösluokalta, oli kielivaikeuksia tai monikielisyyttä tai ei, niin mitä ihmettä jää muka johonkin kompromissiin. Kyllä RKP aikoo nyt ulosmitata kaiken, minkä hämmentyneenä ruotsinkielisiä poikaystäviään muistelevat poliitikot omien ruotsinkielisten verkostojensa puristuksessa antavat.

Pahimmassa tapauksessa pakkoalueiden ulkopuolellakaan ei riittäisi vapaa kielivalinta, vaan pitäisi rakentaa pakkovenäjän kaltainen pakkoruotsia raskaampi rasite, joka myös jatkuisi peruskoulusta yliopistoon, muutenhan ei oltaisi taaskaan "tasavertaisia".

Hannu Jussi
Viestit: 1108
Liittynyt: 02.04.2011 19:32

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#7 Lukematon viesti Kirjoittaja Hannu Jussi » 19.05.2014 17:10

Raaseporissa on uusi malli suomenkielisille.
Ruotsi tulee A1-kieleksi ja se tulee jo ensimmäiselle luokalle. Ennen koulun alkamista on nämä lastentarhat ja kielikylvyt ja ruiskut.
Alkamisajankohtaa/vuotta en muista, mutta voin tarkistaa.
Vastaavasti tiedotteessa lukee, että jos oppilaalla on hankaluuksia kielten kanssa, niin englanti ei ala vielä neljännellä, vaan siirtyy kuudennelle luokalle.

NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#8 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 19.05.2014 18:00

Hannu Jussi kirjoitti:Vastaavasti tiedotteessa lukee, että jos oppilaalla on hankaluuksia kielten kanssa, niin englanti ei ala vielä neljännellä, vaan siirtyy kuudennelle luokalle.
Käytännössä tuo tarkoittaa, että tuolla alueella kielellisesti heikoimmassa asemassa olevat suomalaiset nuoret eivät tule saamaan yhtään vahvaa vierasta kieltä.

Hannu Jussi
Viestit: 1108
Liittynyt: 02.04.2011 19:32

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#9 Lukematon viesti Kirjoittaja Hannu Jussi » 19.05.2014 18:03

Niin, se voi tarkoittaa juuri sitä, että englanninkielinen maailma, jota 1/3 maapallon väestöstä ymmärtää hyvin/tai hiukan huonommin, jää näiltä tai sanotaan, että itse jää ulkopuolelle.
Melko karmeata "kehitystä".

Weeku
Viestit: 140
Liittynyt: 18.02.2014 19:24

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#10 Lukematon viesti Kirjoittaja Weeku » 19.05.2014 18:07

Tulipa mieleeni että nykyisin ihmiset muuttavat, jotkut jopa Raaseporiin ja jotkut pois Raaseporista. Miten koululaisten tasa-arvo toteutuu jos peruskoululainen on aloittanut ruotsin ekalla, mutta uudessa koulussa on opiskeltu englantia alusta alkaen tai päinvastoin?

NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#11 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 19.05.2014 18:15

Weeku kirjoitti:Tulipa mieleeni että nykyisin ihmiset muuttavat, jotkut jopa Raaseporiin ja jotkut pois Raaseporista. Miten koululaisten tasa-arvo toteutuu jos peruskoululainen on aloittanut ruotsin ekalla, mutta uudessa koulussa on opiskeltu englantia alusta alkaen tai päinvastoin?
Maahanmuuttajien kohdalla asia hoidetaan erityisopetuksella.
Jos muuttaa pois Raaseporista, oppilas lukee luultavasti englannin kieliryhmän kiinni erityisopettajan tuella.
Jos muuttaa Raaseporiin viidennelle, eikä ole koskaan lukenut ruotsia, niin voi olla vaikeampi saada muita kiinni, mutta sitä varmaan yritetään. Järkevämpää olisi tietysti aloittaa jokin toinen viidennellä tai kuudennella alkava kieli ja jatkaa englannissa neljänneltä aloittaneiden kanssa.

Hannu Jussi
Viestit: 1108
Liittynyt: 02.04.2011 19:32

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#12 Lukematon viesti Kirjoittaja Hannu Jussi » 19.05.2014 18:20

Niin, unohdin sanoa, että näyttää sille, että koska ruotsi tulee A1-kielenä ja jo ekalle luokalle, niin tästä tullaan vaatimaan mitä todennäköisemmin myös se "kirjoituskieli".
Kysymys kuuluu, kuka käpertyy ja mihin.
edit
...."Nyt vireillä olevan muutosehdotuksen taustalla todetaan olevan ajatus kaksikielisen kaupungin ominaispiirteen vahvistamisesta."
"Näemme eduksi kieliopintojen alkamisen jo ensimmäisellä vuosiluokalla."
"Olisi outoa, jos paikkakunnalla, jonka valtakieli on ruotsi, ei valittaisi ruotsia A1-kieleksi"
"Rehtorin mukaan paikkakunnalle muuttavilla huoltajilla on ollut jo pitkään myönteinen asenne koulujen ruotsin kielen opetusta kohtaan."
"Muutosehdotuksen nähdään myös tukevan lähikielen opiskelua, koska kielikylpyopetusta ei ole koko esi- ja peruskouluajalle."

TK
Viestit: 2590
Liittynyt: 19.11.2008 01:26

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#13 Lukematon viesti Kirjoittaja TK » 19.05.2014 18:43

Onko Raaseporilla oikeutta tehdä tällaista sairaanoloista päästöstä? Kai joku taho on tehnyt/tekemässä asiasta valituksen?
Kuka suomenkielinen enää haluaa muuttaa Raaseporiin, jos tämä kielisuunnitelma toteutuu.

TK
Viestit: 2590
Liittynyt: 19.11.2008 01:26

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#14 Lukematon viesti Kirjoittaja TK » 19.05.2014 18:55

Mielestäni lähtökohta pitää olla se, että ruotsi muuttuu valinnaiskieleksi kaikissa suomenkielisissä kouluissa, myös ns. kaksikielisillä alueilla. Tästähän on tälläkin palstalla aika ajoin keskustelu.

Suruille on kompromissia ihan tarpeeksi siinä, että Suomi pysyy virallisesti kaksikielisenä maana. Tämän olotilan jatkumisen ehtona näkisin juuri pakkoruotsin lakkauttamisen kaikista suomenkielisistä kouluista kaikilla koulutasoilla.

Jos pakkoruotsin poistaminen maanlaajuisesti takkuaa, niin todennäköisesti Suomen muuttaminen virallisesti yksikieliseksi, suomenkieliseksi maaksi voi saada nopeasti uusia kannattajia.

Hillevi Henanen
Viestit: 2832
Liittynyt: 14.10.2013 20:18

Re: Jaskan avoin kirje Haglundille!

#15 Lukematon viesti Kirjoittaja Hillevi Henanen » 19.05.2014 19:13

Tälle kompromissitielle kun lähdetään niin seuraavat 40 vuotta sitten väännetäänkin siitä mikä on kaksikielistä ja mikä ei. Mitkään säännöt eivät tunnetusti suruja pidättele, ja vapaaehtoisesta kaksikielisyydestä on tehty kunnille rahasampo silloin kun kaikki aiemmin sovitut rajat on alitettu.
http://www.lansi-uusimaa.fi/artikkeli/1 ... -rahasampo

Vastaa Viestiin