Sivu 1/1

"Kansalaisaloite" pelottaa eliittiä jo etukäteen

Lähetetty: 11.02.2010 23:50
Kirjoittaja dejavu
Perustuslain uudistuksen yhteydessä otettiin esille myös kansalaisaloitteen pohjalta tehtävä lainsäädäntätyö..Kuinka ollakaan RKP ja vihreät riensivät heti murehtimaan, ettei vaan kukaan eduskunnassa ottaisi vakavissaan mahdollista pakkoruotsin poistoa vaativaa kansalaisaloitetta..Siis myös vihreillä kävi ensimmäisenä mielessä pakkoruotsin poistamista vaativa kansalaisaloite.
jo ennen kuin mitään on edes päätetty koko kansalaisaloitteesta ;-)
Huoli todistaa vain sen faktan, että eliitti tietää jo nyt, että kansa haluaa pakkoruotsin pois, mikä on tietysti eliitille kauhistus..
Siksi jo etukäteen otetaan kanta, että eihän me eduskunnassa nyt sellaisia lakeja hyväksytä, joita kansa ehdottaa..
Kuinkahan kauan tätä piirileikkiä aiotaan jatkaa ?

http://www.vihrealanka.fi/blogit/vapise-pakkoruotsi

Lähetetty: 15.02.2010 11:32
Kirjoittaja TK
Kansalaisaloite on hyvä laajennus todellisen demokratian suuntaan. Luulisin kuitenkin, että pakkoruotsi saadaan poistettua kouluista (ja myös virkamiehiltä) jo ennen mahdollisen kansalaisaloitteen voimaan tuloa.

Lähetetty: 15.02.2010 15:02
Kirjoittaja dejavu
TK kirjoitti:Kansalaisaloite on hyvä laajennus todellisen demokratian suuntaan. Luulisin kuitenkin, että pakkoruotsi saadaan poistettua kouluista (ja myös virkamiehiltä) jo ennen mahdollisen kansalaisaloitteen voimaan tuloa.
Hyvänä merkkinä näen sen, että jopa EK (elinkeinoelämä)
on tullut yhdistyksen linjoille:
"Pakollinen ruotsi on tulppa muiden kielten valinnalle"..
Kysymys on ylipolitisoitunut, joten nyt pitäisi saada joku suurten puolueiden nimihenkilö näkemään nämä hiljaiset- ja äänekkäämmätkin- signaalit..
Mitään muita kuin POLIITTISIA perusteluita pakkoruotsille ei enää pitkään aikaan ole esiintynyt..Luonnollisesti myös pakkoruotsista leipänsä saavat lobbaavat entisen käytännön jatkamisen puolesta, mutta selkeä siirtymä on tapahtunut välinpitämättömistä vastustajiin..
kannattajien joukko koostuu lähinnä poliitikoista..
Hyvin moni muukin asia tässä maassa riippuu poliittisista päätöksistä.
Tämä on jo sinänsä uhka maallemme..