Opetushallituksen pääjohtaja haluaa pakkoruotsia

Tähän foorumiin voi liittää lehtien kielipoliittisia kirjoituksia.
Viesti
Julkaisija

TK
Viestit: 2584
Liittynyt: 19.11.2008 01:26

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja TK » 04.01.2010 23:59

Lankisen näkemykset eivät ole tästä päivästä.

Sees
Viestit: 2029
Liittynyt: 10.06.2009 05:43

#3 Lukematon viesti Kirjoittaja Sees » 05.01.2010 15:08

Lankisen perustelut olivat tosi hapuilevat. Eräs kommentoija muotoili asian hyvin:

Opetushallituksen johtajan lauseet ovat niin läpinäkyvän konemaisia fraaseja, että niitä voi pitää jopa virkamiehen hätähuutona: ”Näitä hoen kun en muuta voi! Käteni on sidottu poliittisen verhon takana!”

Suomalainen
Viestit: 115
Liittynyt: 18.11.2008 17:06
Paikkakunta: Tampere

#4 Lukematon viesti Kirjoittaja Suomalainen » 05.01.2010 18:17

Toisaalta Timo Lankinen, opetushallituksen pääjohtaja kuuluu Svenska Nu-järjestön puuhamiehiin. Tuosta tehtävästä hän olisi voinut, ja hänen olisi pitänyt kieltäytyä toimiessaan nykyisessä virassaan. Svenska Nu-järjestössä toimiva ei voi olla puolueeton.

Eero Nevalainen
Viestit: 1388
Liittynyt: 17.11.2008 23:14
Paikkakunta: Nurmijärvi
Viesti:

#5 Lukematon viesti Kirjoittaja Eero Nevalainen » 06.01.2010 00:35

No voi helvetti, onko Lankinenkin tossa mukana... :( jos me verkostoiduttaisiin samalla tavalla, syrjintäsyytökset olisivat aika hurjia...

Sees
Viestit: 2029
Liittynyt: 10.06.2009 05:43

Mistä avoin mutta moderoitu keskustelupalsta=

#6 Lukematon viesti Kirjoittaja Sees » 16.01.2010 20:11

Tästä ketjusta tuli Suomen Kuvalehden sivuilla erittäin pitkä ja hyvä.

Nimimerkki Valveutunut kirjoittaa ketjun kuudennen sivun lopussa minusta erittäin hyvän analyysin. Hän kirjoittaa, että "Poliitikkojen motiivit pakkoruotsia puolustavan kannan ottamiseen on se tärkein kysymys pakkoruotsin ymmärtämiseksi.". Hän kirjoittaa mm.:

- Mielenosoituksilla ja adresseilla ei saada paljoakaan aikaan. Kirjoitettu sana, media, video, haastattelut, gallupit, vaalikoneet ja erityisesti kansanedustajien selkeän kannan vaatiminen ja heidän haastamisensa julkisesti on olennaista. Koululaisille ja heidän vanhemmilleen vinkiksi: Gandhi oli oikeassa!

- Luullaan että perustuslaki määrää pakkoruotsin. Näinhän ei ole. Perustuslain 17 § määrittelee vain arvot ja tavoitteet,ei keinoja. Lait ja asetukset määrittelevät kuinka perustuslain tavoitteet käytännössä saavutetaan ja miten 17 § tulkitaan. Pakkoruotsi ja virkaruotsi ovat lakeja, eivät pykäliä perustuslaissa.

- Koska paperilehdet ja muu media ei kommentoi kielipolitiikkaa, luulee poliitikko että tavallinen suomalainen on tyytyväinen Status Quo’on. Ei ymmärretä mitä ollaan tekemässä, ollaan komiteoiden ja neuvonantajien lieassa. Kansan huuto ei kantaudu lasitorniin asti, välissä on liian monta sinikeltaista palomuuria lajittelemassa viestejä. Internet on ainoa media jossa tätä asiaa käsitellään laajasti ja päivittäin, mutta poliitikoille sen arvo on nolla, Wallinin sanoin “avohoitopotilaiden höpinöitä”.

- Ei tiedetä kuinka suuria ongelmia ruotsin pakollisuus tuo kouluissa erityisesti tänä monikulttuuriuden aikana. Ei ymmärretä sitä että ruotsia osaamattomalle on voimassa virkakielto, tämä kielisäännös ohjaa myös suuren osan potentiaalista virkamies- ja palvelutyövoimaa muille aloille ja jopa keskeyttämään koulun (erityisesti pojat).

- Ei ymmärretä että ylitsevuotava suvaitsevaisuus 5% kohtaan voi olla samalla suvaitsemattomuutta 95% kohtaan. Ei ymmärretä että posiitiivinen syrjintä on tarkoitettu vähemmistöille joilla ei ole mahdollisuutta pitää huolta itse itsestään.

Nimimerkki Valveutunut listaa muutamia ehdotuksia:

- Poliitikkoja pitää vaatia kertomaan faktoja kielipolitiikasta, analysoimaan perustuslakia ja kertomaan perusteluja kannoilleen. On vaadittava näkökulmaa suomenkielisen kansalaisen oikeuksien toteutumisesta.

- Poliitkoille pitää tehdä selväksi että internet on antanut ihmisille mahdollisuuden tuoda esiin näkemyksiään, ja ne näkemykset ovat totisinta totta.

- ---Vaimon lisäksi suomenruotsalaiset ystävät, alaiset, työtoverit, pomot ja puolueen alajaostot ovat näkymätön köysi kaulassa kun kysytään pitääkö ruotsin kieltä edistää tai palveluja säätää. Mitä jos naapurini Göran saa kuulla että vaadin pakkoruotsin poistoa? Entä mitä jos menee Eiran päiväkotipaikka ohi suun? --- Mitä tälle voi tehdä? Ympäristön painetta helpottamaan: On otettava kielilaki puheeksi työpaikalla, kouluissa, työpaikoilla, virastoissa ja kotona. Mitä useampi siitä puhuu sitä helpompi siitä on puhua. Tulette yllättymään kuinka moni on tietoinen pakkoruotsista ja haluaa sen pois.

- On vaadittava päättäjiltä objektiivisuutta ja medialta päättäjien jääviyden tutkimista.

- On avattava ilmainen moderoitu foorumi kielipolitiikalle.

Teksti on pitkä ja sen voivat kiinnostuneet käydä lukemassa.

Ajatus ilmaisesta ja moderoidusta foorumista on mielestäni hyvä. Nyt täällä on hyvä ilmapiiri, koska jokainen on kirjautunut ja maksanut jäsenmaksunsa, mutta joukko on vielä liian pieni. Jossain muualla taas sana on vapaa ja taso sen mukainen.

Mistä löytyisi paikka avoimeen mutta moderoituun keskusteluun?

TK
Viestit: 2584
Liittynyt: 19.11.2008 01:26

#7 Lukematon viesti Kirjoittaja TK » 17.01.2010 01:24

Voiko keskustelu olla avoin, jos se on moderoitu?

Miksi pitäisi tyytyä vain yhteen keskustelupalstaan?

Eikö olisi kohtuullista, että yle perustaisi kielipoliittisen kanavan? Tai ainakin päivittäisen kielipoliittisen ajankohtaisohjelman. Hyvään katseluaikaan. Tiivistelmä päivän ohjelmasta voisi olla illan myöhäisuutisten yhteydessä.

Sees
Viestit: 2029
Liittynyt: 10.06.2009 05:43

#8 Lukematon viesti Kirjoittaja Sees » 17.01.2010 08:49

"Voiko keskustelu olla avoin, jos se on moderoitu?

Miksi pitäisi tyytyä vain yhteen keskustelupalstaan?"

Hyviä kysymyksiä.

Ensinkin tuo Suomen Kuvalehden keskusteluhan on täysin asiallinen, vaikka näennäisesti moderointia ei ole. Sen sijaan esimerkiksi Suomi24:n keskustelu on aivan hilipimpulia. Hesarin keskustelut jumiutetaan nykyisin alkuunsa pakkoenglannin vastustuksella. Oletan, että kielipolitiikasta keskustelemassa on niin monenlaista porukkaa ja vielä tarkoituksella sabotoivia kirjoittajia, että jonkinlainen moderointi on välttämätöntä.

Ei hyviä keskusteluja tosiaankaan tarvitsi löytyä vain yhdestä paikasta, mutta jossakin pitäisi olla paikka, jossa voisi halutessaan osallistua asialliseen keskusteluun. Periaatteessa tämä on sellainen paikka, mutta tännehän voivat kirjoittaa vain jäsenet. Tietysti täältä näkee usein sen, missä muualla kulloinkin keskustellaan.

Eero Nevalainen
Viestit: 1388
Liittynyt: 17.11.2008 23:14
Paikkakunta: Nurmijärvi
Viesti:

#9 Lukematon viesti Kirjoittaja Eero Nevalainen » 17.01.2010 15:11

Itse asiassa se on aika hyvä järjestely, että täältä näkee mitä muualla puhutaan, koska keskustelun ghettouttaminen esimerkiksi tänne aiheuttaa vaan jonkinlaista ns. kuorolle saarnaamista noin anglisismia käyttääkseni :)

Täällä on hyvä sitten hioa omia argumentteja ja lainata näkökantoja ehkä myös toisilta... keskustelun pitää kuitenkin olla tuolla isompien, näkyvien medioiden suunnalla.

TK
Viestit: 2584
Liittynyt: 19.11.2008 01:26

#10 Lukematon viesti Kirjoittaja TK » 17.01.2010 15:21

Eero Nevalainen:

"Täällä on hyvä sitten hioa omia argumentteja ja lainata näkökantoja ehkä myös toisilta... keskustelun pitää kuitenkin olla tuolla isompien, näkyvien medioiden suunnalla."

Olisi aika alkaa puhumaan päivittäisen kielipoliittisen ohjelman saamisesta tv:hen!

Hyvään katseluaikaan.

Ja näiden ohjelmien jälkeen automaattisesti seuraisi nettikeskustelumahdollisuus.

Sees
Viestit: 2029
Liittynyt: 10.06.2009 05:43

#11 Lukematon viesti Kirjoittaja Sees » 27.01.2010 21:23

Vantaan Sanomissa haastateltiin tänään 27.1. eduskunnan sivistysvaliokunnnan puheenjohtajaa ja tuntijakoryhmän jäsentä Kokoomuksen Raija Vahasaloa. Hän toteaa, että "pakkoruotsista ei luovuta".

TK
Viestit: 2584
Liittynyt: 19.11.2008 01:26

#12 Lukematon viesti Kirjoittaja TK » 28.01.2010 01:01

Kaksi tuntijakotyöryhmän jäsentä, Lankinen ja Vahasalo, ovat nyt ilmoittaneet, että "pakkoruotsista ei luovuta". Mistä tämä kertoo? Miksi Lankinen ja Vahasalo ovat valinneet tällaisen linjan? Tuntijakotyöryhmän työskentely on kesken ja nyt annetaan ilmoituksia ikään kuin päätökset olisi jo tehty. Mihin tällä "ilmoittelulla" yritetään vaikuttaa? Mikä on "ilmoittelun" tarkoitus?

Vastaa Viestiin