Vapaan Kielivalinnan tiedottajan Heikki Orsilan puheenvuoro löytyy sekä yhdistyksen pääsivulta että Uuden Suomen blogista:
http://heikkiorsila.puheenvuoro.uusisuo ... petuksessa
Erittäin hyvää tekstiä, kannattaa kommentoida:
Suomalainen kielipolitiikka on kehittynyt hitaasti viimeisien vuosikymmenien aikana vaikka parannusehdotuksia on esitetty jatkuvasti. Mielestäni kielipolitiikan pitäisi palvella paremmin elinkeinoelämän tarpeita. Suomessa pitäisi opetella yhteiskunnallisesti ja taloudellisesti tärkeitä kieliä kuten saksa, ranska, venäjä ja kiina. Opetus on pohja kaikelle tulevaisuuden osaamiselle, ja tuntijako on nollasummapeliä. Ruotsin kielen taito ei ole tärkeä työelämässä, joten siitä pitäisi tehdä valinnainen.
Suomeen ei tarvittaisi kuin yksi vieras kieli joka olisi pakollinen, ja muut kielet voivat olla valinnaisia. Useimmille se ensimmäinen vieras kieli olisi englanti, mutta toinen koulussa opittu kieli voisi ruotsin asemesta olla esimerkiksi saksa tai ranska. Kunnat voisivat järjestäisivät kielivaihtoehtoja koululaisille mahdollisuuksien mukaan. Kunnilla ei ole samoja resursseja käytössään joten asiasta pitäisi päättää kunnallistasolla. Ainakin ruotsin kielen opetus olisi nykyosaamisen kautta vahvasti tarjolla kaikissa kunnissa.
Vertailun vuoksi Ruotsissa pakollisia kieliä on vain kaksi: äidinkieli ja englanti. Muut kielet ovat valinnaisia. Näistä suosituimpia ovat espanja, saksa ja ranska. Ruotsin hallitus antoi joulukuussa suosituksen, että myös kiinan kielen pitäisi olla valittavissa. Ruotsin valtion kielipolitiikka lähtee siitä, että oppilaille annetaan mahdollisuus valita kieliä, joista on yhteiskunnalle eniten hyötyä.
Kielitaitoa voitaisiin parantaa lisäämällä kieltenopiskelun mielekkyyttä. Tässä motivaatio on avaintekijä. Opetushallituksen tutkimus ruotsin kielen osaamisesta vuodelta 2009 toteaa, että poikien asenteet ruotsin kielen opiskelua kohtaan ovat kielteiset [1]. En pidä tätä valitettavana, vaan seurauksena siitä, että ruotsin kielelle ei ole tarvetta niin paljoa kuin sitä opetetaan. On tehotonta yrittää opettaa ruotsia kaikille. Itse valittua kieltä opiskellaan yleisesti ottaen innokkaammin. Jos ruotsin kielestä tehtäisiin tasaveroinen muiden valinnaisten kielten kanssa, maan kielitaito monipuolistuisi ja syventyisi.
Pakollista ruotsia puolustetaan usein sillä perusteella, että Suomi on kaksikielinen maa. Olen samaa mieltä, mutta sillä erolla, että nämä kaksi kieltä ovat käytännössä suomi ja englanti. Suomi ja englanti ovat ylivoimaisesti osatuimpia ja käytetyimpiä kieliä. Paras yhteinen kieli suomalaisille ja ruotsalaisille on siten englanti.
[1] http://www.oph.fi/julkaisut/2009/miten_ ... uskoulussa