Lillrank: Kiihkolua homoja, ulkomaalaisia ja suruja vastaan

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
Sees
Viestit: 2029
Liittynyt: 10.06.2009 05:43

Lillrank: Kiihkolua homoja, ulkomaalaisia ja suruja vastaan

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja Sees » 11.11.2012 11:10

Professori Paul Lillrank kirjoittaa aamun HBL:ssä: Jos merkittävä osa yhteisöstä kiihkoilee homoseksuaaleja, ulkomaalaisia ja ruotsinkielisiä vastaan, saadaan yhteiskuntaan kova, suljettu ja kylmä ilmapiiri.
(Om en betydande del av allmänheten hetsar mot homosexuella, främlingar och svenskspråkiga får man ett hårt, slutet och kallt samhällsklimat.)

http://hbl.fi/i-dag/2012-11-11/moral-och-brott

Tämä on tuore tapa kieltää kielipoliittisen keskustelun oikeutus ja pakollista ruotsia koskeva kritiikki.

On käsittämätöntä jos kritiikitön suhtautuminen kielipolitiikkaamme pakkoruotsineen on asia, joka kytketään erilaisten seksuaalisten suuntautumisten hyväksymiseen ja maahanmuuttajaystävällisyyteen. Hyväksy nämä kaikki tai vastustat niitä kaikkia!

Jos monikulttuurisen perheen muiden elämäntapavalintoihin suopeasti suhtautuvat vanhemmat kritisoivat pakollista ruotsinopetusta, he siirtyvät tässä puhetavassa ryhmään, joka kiihkoilee suomenruotsalaisuutta vastaan - ja samalla myös vierasmaalaisia ja homoseksuaaleja vastaan.

Kukahan tässä rakentaa kovaa, suljettua ja kylmää ilmapiiriä?

En näe eroa solvaamisen ja tämän puhetavan välillä.

Hannu Jussi
Viestit: 1108
Liittynyt: 02.04.2011 19:32

Re: Lillrank: Kiihkolua homoja, ulkomaalaisia ja suruja vast

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja Hannu Jussi » 11.11.2012 11:42

Eiköhän vastauksiin tule natsikortti, kolmekymmentäluku ja puissa roikkuvat .....

Sitten olemme taas lähtöruudussa, eikä mikään, siis mikään, ole mennyt "perille". Ahtisaari-paperi toteutetaan - ja minä vain vikisen.

Tapsa
Viestit: 175
Liittynyt: 19.08.2011 17:21

Re: Lillrank: Kiihkolua homoja, ulkomaalaisia ja suruja vast

#3 Lukematon viesti Kirjoittaja Tapsa » 11.11.2012 16:14

Lillrank-tyyppisten suomeksi ja ruotsiksi yhtälailla elävien ja esiintyvien päällepäsmäreitten, jotka eivät edusta mitään väestöryhmiä, sekä niitten hyväuskoisten kannattajien kanssa ei ole mitään keskustelua käytykään. Eikä voidakaan käydä, koska heillä on selvä sosiaalis-etnistä chauvinismia muistuttava linnoituksensa, jonka menettämistä he pelkäävät. Heidän asemansa ja elämänsä on muualla kuin tässä muitten ihmisten mahdollisesti myönteisesti kehittyvässä yhdenvertaisuuden kentässä.

Pitää tutkia kaikkia mahdollisuuksia ilman vanhojen status quo- konsensuskokemusten ja lakeihin vetoamisten osapuoliluutuneisuutta. Siellä missä tapahtuu ja missä oikeasti eletään. Ja rohkaistava sanomaan suoraan oma kanta, oma tarve ja oma oikeus ilman sidottuja käsiä.

Vastaa Viestiin