Sivu 1/1

Opiskelijoiden ruotsin taito heikkoa

Lähetetty: 22.01.2025 16:05
Kirjoittaja pjl69
https://yle.fi/a/74-20138056
Nyt korkeakoulut valmistelevat yhteensä 20 opintopisteen laajuista oppimateriaalia, jonka avulla opiskelijat voivat kerrata ruotsia tai aloittaa kielen opiskelun jopa aivan alkeista.
Kommentointimahdollisuus. Äsken ei vielä ollut, mutta nyt sinne oli ilmestynyt.

Re: Opiskelijoiden ruotsin taito heikkoa

Lähetetty: 22.01.2025 16:35
Kirjoittaja pjl69
Minä en yksinkertaisena ihmisenä ymmärrä näitä nollakommentteja:
Ruotsin kielessä on kuitenkin toinen historiallisista juuristamme. Kun tänne nyt kohta tulee porukkaa jylisemään "ruotsinvallan ajasta", niin mikä olisi ollut vaihtoehto? Itse pistän kiittimet ristiin tuosta ajasta. Siltä ajalta jäi perinnöksi ajatus oikeusvaltiosta ja yleisemmin hallintomallista jonka ansiosta olemme olleet (suunnilleen) länsimaa. Ellei sitä olisi ollut, meistä olisi tullut joku "kansandemokratia" tai NL:n osavaltio, olisimme itsenäistyneet -90-luvulla, meillä olisi virallisena kielenä venäjä, ja n. 30% venäjänkielinen vähemmistö. Ennen EU:iin liittymistä lähes kaikki mikä Suomessa on läntistä ja hyvää, tuli Ruotsin kautta.
Koko puhuminen "ruotsinvallan" ajasta on mielestäni virheellistä: nykyisen Suomen alue oli Ruotsin valtakuntaa siinä missä muukin. Ruotsinkielinen yläluokka ei kohdellut suomenkielistä rahvasta sen huonommin kuin suomenkielistäkään.
Niin, mitä sitten vaikka pitäisikin paikkansa? Miten tämä kaikki liittyy Suomen nykyiseen kielipolitiikkaan? Jos olemme niin suuressa kiitollisuudenvelassa Ruotsille, niin maksetaan heille könttäsummana rahallinen korvaus ja kiitetään kauniisti, että itämaan metsäläiset saivat kaatua Kruunun sodissa. Mutta suomalaiset lapset ja nuoret tulee vapauttaa tästä ikuisesta kielitaakasta.

Re: Opiskelijoiden ruotsin taito heikkoa

Lähetetty: 22.01.2025 17:15
Kirjoittaja Uusi kielipolitiikka
Hei,
viestiäsi ei julkaistu keskustelussa Moni opiskelija reputtaa pakollisen ruotsin kurssin – nyt korkeakoulut laativat jopa 20 opintopisteen kertauskurssia, koska se ei noudata Ylen keskusteluohjetta:
asia on sanottu jo jossakin aiemmin julkaisemassamme viestissä tai se on moderointilinjan vastainen
Yle estää kaikki RKP:n roolia valaisevat kommentit

Re: Opiskelijoiden ruotsin taito heikkoa

Lähetetty: 22.01.2025 19:45
Kirjoittaja TK
Suunnatonta valheessa elämistä - löytyykö Manner-Suomesta suruja, jotka eivät osaisi suomea vähintään tyydyttävästi? Suurin osa suruista osanneet suomea oikein hyvin. Ketä varten siis tarvitaan virkamiespakkoruotsia?

Tarvitaan lisää rehtoreita, jotka uskaltavat sanoa, että pakkoruotsi pitää pudottaa kokonaan pois tutkintovaatimuksista. https://yle.fi/a/3-6085788

Re: Opiskelijoiden ruotsin taito heikkoa

Lähetetty: 22.01.2025 22:41
Kirjoittaja lpo
Kymmenisen vuotta sitten opiskelutahtia kiristettiin roimasti, kun opiskelijat haluttiin pusertaa nopeammin työelämään. Ikuinen opiskelu oli toki tehty mahdottomaksi jo 20 vuotta sitten, mutta se ei ilmeisesti riittänyt. Uudistuksen jälkeen ihmeteltiin, miksi niin harvat enää lähtivät vaihtoon, mikä oli yleinen tapa kuitata pakolliset kieliopinnot. Samalla kielikeskusten rahoitusta kiristettiin hurjasti, kun eihän siellä ole vaatimusta muille virkamiesruotsin järjestämiseen.

Onko tämän uuden tempun tarkoitus avata väylä, missä kieliopinnot voi kuitata pelkillä pakkoruotsin kursseilla? EK saisi ottaa kantaa asiaan, kun työmarkkinoille tulijoiden kielitaito alkaa olla muutenkin jo tarpeeksi surkea.

Re: Opiskelijoiden ruotsin taito heikkoa

Lähetetty: 23.01.2025 00:28
Kirjoittaja Hillevi Henanen
95%:n alueella Manner-Suomen pinta-alasta eli suomenkielisten kuntien alueella on ruotsinkielisten määrä pikkuhiljaa kasvanut ainakin vuodesta 1990 ja oli vuonna 2023 jo 16494 kpl eli 0,45% 260 suomenkielisen kunnan koko väestöstä.
Näissä kunnissa oli 14 sellaista, joissa ei ole ensimmäistäkään ruotsinkielistä, ja asukkaita niissä oli 30 971.
Loput 5 % Manner-Suomen pinta-alasta on kaksikielistä aluetta, ja sillä alueella on ruotsinkielisten määrä pudonnut samana aikana 18231 kappaleella.
Tässä meidän kaksikielisyytemme kehitys lukuina.
Ei tainnut kelvata tämä pikku tarkennus ylen moderoijalle

Re: Opiskelijoiden ruotsin taito heikkoa

Lähetetty: 23.01.2025 01:16
Kirjoittaja Hillevi Henanen
Heiha22.1. 19:43
On matemaattinen ja maantieteellinen mahdottomuus, täyttä utopiaa, että kapealla rannikkovyöhykkeellä asuva 5% ruotsinkielinen väestö jotenkin voisi kohdata koko sisämaan väestön, niin että nämä voisivat pitää yllä ruotsintaitoaan, ja kokisivat hyötyvänsä ruotsin opiskelusta.
Yritin tuupata sitä tarkennukseksi muistaakseni tähän kommenttiin.

Re: Opiskelijoiden ruotsin taito heikkoa

Lähetetty: 23.01.2025 02:11
Kirjoittaja Hillevi Henanen
Mielenkiintoinen yksityiskohta uutisoinnissa on myös se, että mitään muuta oikeata perustelua tälle pakkoruotsille ei ole kuin nk. laki.
Tutkintoihin kuuluu ruotsin kieltä, sillä tietyissä tehtävissä sitä täytyy lain mukaan osata.
Eli 0,45%:sta ruotsinkielisiä suomenkielislssä kunnissa (lähes koko maassa eli 95%:ssa pinta-alasta) on mahdotonta leipoa edes tekosyytä pakkoruotsille, mutta onneksi on tuo siunattu "laki".

Re: Opiskelijoiden ruotsin taito heikkoa

Lähetetty: 23.01.2025 10:10
Kirjoittaja Hillevi Henanen
Joo, eipä kelvannut ylelle kaksi lyhyttä kommenttia, joissa oli selkeitä numerotarkennuksia.

Re: Opiskelijoiden ruotsin taito heikkoa

Lähetetty: 23.01.2025 17:57
Kirjoittaja Hillevi Henanen
Kokeilin sitten vielä tätäkin.

Ymmärrätkö tarpeen sille, että ruotsinkielisen tutkinnon suorittavan täytyy opiskella virkamiessuomi Suomessa? Suomenruotsalaisten pitää siis opiskella korkeakoulussa pakkosuomi, ”suomensuomalaisten” pitää opiskella pakkoruotsi. Syy on molemmilla sama: virkamiehen tulee hallita sekä suomi että ruotsi edes jollain tasolla. Jos tähän haluttaisiin muutos, pitäisi Suomesta poistaa perustuslaista ruotsi virallisten kielten joukosta, mitä en näe ihan heti tapahtuvan - toivottavasti ei tapahdu koskaan.
En ymmärrä. Suomenkielisten kuntien alueella eli 95%:ssa Manner-Suomen pinta-alasta vain joka 250:s on ruotsinkielinen.