Sivu 1/1

Ehdotus(sd): Helsinkiin tarvittaisiin omia terveysasemia eri kieliryhmille ruotsinkielisten tavoin

Lähetetty: 15.04.2020 22:31
Kirjoittaja NRR
KAUPUNGINVALTUUTETTU Pilvi Torsti (sd) ehdottaa yhdessä terveyskeskuslääkäri Jonne Junturan kanssa, että Helsinkiin tarvittaisiin omia terveysasemia eri kieliryhmille.

Torsti on jättämässä valtuustoaloitetta, jossa esitetään somalin-, venäjän- ja arabiankielisiä terveyskeskuspalveluita. Hän perustelee tätä kielellisillä oikeuksilla ja vertaa tilannetta ruotsinkielisiin, jotka pääsevät terveyspalveluissa asioimaan omalla äidinkielellään.

https://www.hs.fi/kaupunki/art-20000064 ... 0952ead807

Re: Ehdotus(sd): Helsinkiin tarvittaisiin omia terveysasemia eri kieliryhmille ruotsinkielisten tavoin

Lähetetty: 17.04.2020 17:23
Kirjoittaja SJONS
Miksi tarvitaan vieraskielisiä palveluja? Eikö Suomen kansalaisuus edellytä suomen tai ruotsin kielen osaamista? Näillä kummallakin kansalliskielillä saa palveluja!

Vieraskieliset voinevat perustaa yksityisiä lääkäriasemia!