Sivu 1/1

Ammatillista koulutusta Helsingissä ilman pakkoruotsia?

Lähetetty: 02.06.2018 23:09
Kirjoittaja Hillevi Henanen
Pitkä juttu, jossa pakkoruotsia ei edes mainita ja vielä ylellä!
https://yle.fi/uutiset/3-10223188
Ryhmä ei ole Helsingin ammatillisessa koulutuksessa mikään harvinaisuus. Vieraskielisten opiskelijoiden osuus on kahdessa vuodessa noussut 20,4 prosentista 32,3 prosenttiin.
Myös suomen kielen taito on lähihoitajaopiskelijoille itselleen jopa yllättävän tärkeä asia. Esimerkiksi Özzoprak aikoo heittää haaveensa hammashoitajan urasta sikseen ellei kielitaito kahdessa vuodessa parannu oleellisesti.

– Minä haluaisin oppia ihan hyvin suomen kieli. Jos minä en osaa ihan hyvin, minä en jatka hammashoitajaksi. Minun pitää olla varma, hän toteaa.

Mahdetaanko Suomessa jatkossakin seurata Ruotsin mallia?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005702054.html
Suomi on pudonnut kolmannelle sijalle Ruotsin yleisimpien kielten listalla. Sen ohitti arabian kieli, väittää kielitieteilijä Mikael Parkvall Svenska Dagbladetissa julkaistussa kolumnissaan. Hän luonnehtii vaihdosta ”historialliseksi virstanpylvääksi”.

– Suomi ei pelkästään ole ollut Ruotsin toiseksi yleisin kieli ”jo hyvän aikaa”, vaan käytännössä niin kauan, kuin koko Ruotsi on ollut kansakuntana olemassa, Parkvall muistuttaa historiasta.

Lupaavalta ainakin näyttää
https://yle.fi/uutiset/3-9536003
Tilastokeskuksen mukaan arabiaa äidinkielenään puhuvista tuli viime vuoden aikana kolmanneksi suurin vieraskielinen ryhmä Suomessa.

Re: Ammatillista koulutusta Helsingissä ilman pakkoruotsia?

Lähetetty: 03.06.2018 00:20
Kirjoittaja pjl69
Tilanne alkaa kehittyä siihen pisteeseen, että jotain tarttis tehrä. Harmi vaan, että meillä päättävissä viroissa istuu ihmisiä, joiden ensimmäinen tehtävä on ruotsin kielen aseman suojeleminen. Suomen kielen sorsiminen jotenkin haiskahtaa rivien välistä siinä, että kielen aseman heikkeneminen suhteessa muihin kieliin nähdään jonain merkittävänä virstanpylväänä. Aivan kuin suomi olisi jokin välttämätön paha, josta pitäisi päästä eroon.