https://svenska.yle.fi/artikel/2016/09/ ... t-avga-somJens Berg sade upp sig från posten som chefredaktör för Hufvudstadsbladet 2015. Orsaken var att han hade stött en ledare som skrivits av Jan-Erik Andelin. Andelin var kritisk till SFP:s linje i fråga om skolsvenskan.
Enligt Andelin skulle ett experiment med frivillig skolsvenska i östra Finland inte försvaga svenskans ställning. Andelins slutkläm beskriver andemeningen i ledaren:
”SFP:s högstämda oro om att det i några kommuner uppstår en skara människor som om 20–30 år saknar sin förlorade ungdom på svenska känns då mera som pedanten som inte kan sova för att några bitar saknas i tusenbitarspusslet.” (Jan-Erik Andelin på KSF Medias ledarsida 27.2.2015)
Andelin skriver också att "service på svenska är mycket viktig - ibland".
Asiasta myös täällä
http://www.abounderrattelser.fi/news/20 ... a-hbl.html