Viron suurlähettiläs ehdottaa "uutta Pohjolaa"

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Viron suurlähettiläs ehdottaa "uutta Pohjolaa"

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 24.02.2016 21:30

Hesarissa Viron suurlähettiläs kirjoittaa: http://www.hs.fi/mielipide/a14561998744 ... nettu-aihe
---
Viime aikoina on puhuttu yhä enemmän Pohjoismaiden yhteistyöstä. --- eläkeikäinen Pohjoismaiden yhteistyö on sekin monin tavoin vanhentunut.
---
Jos Pohjoismaat haluavat nykyisessä maailmassa säilyttää kilpailukykynsä, niiden tulisi muuttaa ajattelutapaansa. Uusia tuulia ei kannata aina odottaa Kööpenhaminasta tai Tukholmasta – uusi ajattelu voi alkaa muuallakin.

Virolla ja Suomella on hyvät mahdollisuudet olla uranuurtajia uuden Pohjolan identiteetin rakentamisessa. Alueeseen voisivat kuulua Viron, Suomen, Latvian, Liettuan, Ruotsin, Norjan, Tanskan ja Islannin lisäksi myös Gdansk Puolassa ja Pohjois-Saksan alueet. En tarkoita, että haluaisimme tulla Pohjoismaaksi sen vanhassa ja klassisessa merkityksessä. Se juna on jo lähtenyt, eikä siinä ole minusta enää mitään järkeä.

Nyt puhutaan aivan uuden identiteetin kehittämisestä, yhteistyöstä, joka lisäisi ja vahvistaisi Pohjolan profiilia innovatiivisena ja taloudellisesti kilpailukykyisenä alueena sekä Euroopassa että muualla maailmassa. Siihen tarvitaan vanhojen Pohjoismaiden uutta ajattelutapaa.

Virolaisten ja suomalaisten kannattaisi nyt panna alulle uusi pohjoismainen aloite. Aika olisi nyt erityisen sopiva, kun Suomi ja Viro juhlivat satavuotiasta itsenäisyyttä. ---