http://yle.fi/uutiset/sex_and_drugs_and ... ut/8644118
Ja kommentoimaan ei tietenkään pääse, koska ollaan suomenkielisellä puolella.
Tässä otteita:
Miten meillä voi olla kaikille alakoulusta yliopistoon pakollinen pieni vähemmistökieli (ei missään muualla maailmassa) ja kuitenkaan tätä ei edes mainita, kun puhutaan kieltenopetuksen ongelmista ja tarpeesta laajentaa kielivarantoa???"Sex and drugs and rock 'n' roll – englannin kieli jyrää saksan ja muut
--- Opetushallituksessa jopa pohditaan, pitäisikö englannista tehdä ikään kuin kolmas kotimainen kieli, jotta muiden kielten opiskelulle saataisiin tilaa opetussuunnitelmissa.
--- lapset pulputtavat iloisesti englantia tunnilla jo puolen vuoden opiskelun jälkeen. He sanovat oppineensa alkeita englannista muun muassa pelien kautta. Oppimisen asenne on hyvin avoin.
--- Yksi poika yritti kerran tilata jotain teknistä asiaa saksankielisiltä sivuilta, mutta eipä siellä ollutkaan mahdollisuutta valita kieleksi englantia. Että ei se englanti ihan aina yksin riitä, sanoo [ope]
---
Opetushallituksen tilastoista selviää, että vapaaehtoisen pitkän kielen opiskelussa saksan kielen hallitseva asema romuttui jo kymmenen vuotta sitten. Samoihin aikoihin englannin ja ruotsin kielet taistelivat ykkössijasta, jonka lopulta englanti voitti. [siis mitä, kymmenen vuotta sitten ruotsi oli yhtä ikävä velvollisuus kuin nytkin]
---
Kokonaisuudessaan vieraiden kielten opiskelu on vähentynyt jo 1990-luvun lopun jälkeen.
---
Kainuussa on hyviä kokemuksia videoyhteyden varassa kielten opiskelemisesta esimerkiksi Suomussalmelta ja muualta Ylä-Kainuusta.
– Meidän pitäisi osata se täällä kaupungissakin tehdä. Ja tehdä muutenkin kaikkemme, että näitä ylimääräisiä kieliä ja ryhmiä saataisiin, toteaa Turpeinen.
---
Opetushallituksessa mietitään huomattavasti radikaalimmin, miten englannin kielen ylivaltaan pitäisi vastata. Mietinnässä on keinoja, miten opetukseen voisi saada lisää tilaa muille kielille. [pahaenteistä, koska ruotsista ei saa luopua ja englannista ei voi luopua - voidaan vain vähentää matematiikkaa ja muita aineita tai paisuttaa opsia]
---
– Nyt kun lapsi ja nuori katsoo, mitä kieltä hän ainakin tarvitsee tulevaisuudessa, englannin kieli on ylivoimainen. Puhutaan globishista, kansainvälisen kommunikaation kielestä. Sitä tarvitaan hyvinkin monenlaisissa viestinnän tilanteissa niin vapaa-ajalla kuin työssäkin.
Mattilan mukaan nykyinen tuntijako ei suo mahdollisuutta eriyttää englannin kieltä asemaan, joka sille ehkä kuuluisi.
– Englannin kieli on ikään kuin väärässä laarissa. Tavallaan se on tämän globalisoituneen maailmanajan Suomessa eräänlainen kolmas kotimainen kieli. Nykyinen tuntijako ei vain mahdollista opetusta, jossa englannilla olisi oma tärkeä paikkansa kaikkien oppilaiden opinnoissa ja silti riittävästi tilaa muiden kielten opiskelulle.
Esimerkiksi Norja on askeleen Suomen edellä englannin kielen koulutuksessa, sanoo Mattila.
– Siellä englannilla on asema kansainvälisen kommunikaation kielenä, jota opiskelevat kaikki perusopetuksessa jo ensimmäiseltä luokalta lähtien. Suomessakin englannin kielen taito olisi likimain kansalaistaitoon verrattava asia.
Mikä näitä journalisteja ja virkamiehiä vaivaa? Miksi pakkoruotsi on tabu???