Kalevassa "(ruotsin)opiskelijan ääni" puolustaa pakkoa

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Kalevassa "(ruotsin)opiskelijan ääni" puolustaa pakkoa

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 17.08.2015 16:31

Kun on pakko opiskella matematiikkaakin...
http://www.kaleva.fi/blogit/kampus-kale ... ille/4997/

jlo
Viestit: 435
Liittynyt: 16.03.2013 11:07

Re: Kalevassa "(ruotsin)opiskelijan ääni" puolustaa pakkoa

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja jlo » 17.08.2015 16:44

Minun mielestäni kontinkielen pitäisi olla pakollinen, koska matematiikkakin on (ainakin useimmissa oppilaitoksissa, joskaan ei kaikissa). Nyt kun osaan argumentoida, pääsenkö opettajaksi?

NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Kalevassa "(ruotsin)opiskelijan ääni" puolustaa pakkoa

#3 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 17.08.2015 17:08

Nuori ihminen kirjoittaa nimellään ja uskoo siihen, mitä hänen opettajansa yliopistotasolla toistelevat. Miksi on niin vaikea nähdä, että oman leipäpuun puolustaminen moneen kertaan alas ammutuilla liturgioilla on typerää. En tiedä. Teemaa taidetaan käsitellä täällä: http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/08/16 ... un-tietoon
1. Lähteiden valikoiminen
Ihmiset hakeutuvat sellaisen tiedon pariin, joka vahvistaa heidän maailmankuvaansa ja välttävät tietoa, joka sotii heidän uskomuksiaan vastaan. Tätä kutsutaan vahvistusharhaksi.

2. Mielipide vaikuttaa faktojen omaksumiseen
Ihmiset ovat erittäin puolueellisia asioissa, jotka ovat heille tärkeitä (esim. oma leipäpuu on vaarassa).
Vääristeltyyn tietoon on helpompi uskoa, kun asiaan liittyy voimakkaita mielipiteitä.

3. Takaisku-efekti
Kun ihmisen syvimpiä uskomuksia haastetaan, tämä usein vahvistaa näitä uskomuksia.

4. Todellisuuden illuusio
Tutut hokemat alkavat vaikuttaa tosilta, kun niitä kuulee tarpeeksi usein. Varo toistoa. Kun tiedotusvälineet toistavat poliitikkojen väitteitä ja iskulauseita kyseenalaistamatta niiden todenperäisyyttä, ne alkavat ajan myötä vaikuttaa tosilta.

Vastaa Viestiin