toimittajat toistelevat magmalogiikkaa: pakkoruotsia koska

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

toimittajat toistelevat magmalogiikkaa: pakkoruotsia koska

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 15.06.2015 08:46

Magma on palkannut uuden tutkimusvastaavan, jonka tehtäviin pakkoruotsin hehkutus luonnollisesti kuuluu. Hänen aloitushaastattelunsa HBL:ssä otsikoitiin siten, että ruotsin aseman heikentyminen ja siten ruotsinkielisten palvelujen heikentyminen johtaa aivovientiin Ruotsiin, siis ruotsinkieliset ovat lähtöasetelmissa: http://hbl.fi/nyheter/2015-06-13/759178 ... hjarnflykt

Samaa virttä on sitten soiteltu myös suomenkielisessä mediassa, tässä Iltaleden pääkirjoituksessa
http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/20 ... 9_pk.shtml
Kuninkaalliset häät kiehtoivat Suomessakin. Monet tv-katsojat siirtyivät vihkitilaisuuden jälkeen seuraamaan Yle Fem -kanavan kautta SVT:n juhlalähetystä, jossa juontaja Mark Levengood lähetti terveisiä vanhaan kotimaahan. Myös hovin lisääntynyt suomalaisveri on pantu merkille. Prinssi Danielin lisäksi prinsessa Sofian äidinpuoleiset sukujuuret juontavat Suomeen, 1600-luvun Savoon. Kuninkaallisten glamour ja Ukrainan kriisin herättämä pohjoismaisen yhteistyön noususuhdanne ei silti yksi yhteen tarkoita, että suomenruotsalaisen kulttuurin ja ruotsin kielen asema olisi meillä hyvässä vedossa. Koulujen pulpeteista löytyy yhä enemmän maailmankansalaisia, joille Ruotsin ja Suomen 700 vuoden kohtalonyhteys on historian roinaa. Osalle kansasta taas riittää umpisuomalainen lintukoto, ilman vähemmistöjä. Kansalaisaloite vapaaehtoisesta ruotsin opiskelusta tyssäsi eduskunnassa äänin 134-48, mutta jupina pakkoruotsista ei ole laantunut. Ruotsin hiipuvasta suosiosta kertoo, että kevään ylioppilaista vain joka toinen valitsi kielen yo-tutkintoonsa. Toisen kansalliskielen kohtuullinen osaamisen taso on kielivähemmistölle polttava tasa-arvokysymys. Rapautuminen huolettaa syystä suomenruotsalaisia. Oppositioon joutuneessa RKP:ssä on nyt 40 vuoden hallitustaipaleen jälkeen nieleskelty hallitusohjelmaa, joka puheenjohtaja Carl Haglundin mukaan on ruotsinkieliselle Suomelle katastrofi. Ohjelmassa on lakoninen kirjaus kaksikielisen Suomen vaalimisesta, ei konkretiaa. Paitsi alueellisten kokeilujen osalta - tavoitteena on eduskunnan jo hyväksymän ponnen mukaisesti laajentaa koulujen kielivalikoimaa. Ruotsin opiskelun korvaaminen jollakin muulla kielellä tarkoittanee käytännössä venäjää. --- Vaikka Sipilä vakuutti pääministeri Stefan Löfvenille ruotsin kielen statuksen pysyvän Suomessa ennallaan, niin vaarana saattaa olla, että rakenteiden purkutalkoot ajavat nykyistä ruotsinkielistä palvelua marginaaliin. Perussuomalaisten talkoohenki on kirjattu valmiiksi omaan kielipoliittiseen ohjelmaan, jossa vaaditaan kaksikielisyyden kustannusten selvittämistä. Nuiva asenne ja palvelujen alasajo voivat johtaa siihen, että yhä useampi suomenruotsalainen nuori jättää kotimaan. Muuttoaalto Ruotsiin on voimistunut, erityisesti Pohjanmaalla. (Vasabladet 14.6.) Korkeasti koulutetuille nuorille Ruotsi on käypä vaihtoehto.
Näin toimittaja rakentaa omaa argumentaatiotaan: Hän kaivaa esiin eduskunnan äänestystuloksen muttei kansalaisten mielipidettä pakkoruotsiin (Åbo Akademiin tuoreen tutkimuksen mukaan 74% haluaa ruotsin vapaaehtoiseksi). Hän kaivaa esiin kuninkaalliset ja Ukrainan, muttei perusteita ruotsin vapaaehtoisuudelle, jotka ovat samat, joilla Ahvenanmaalla luovuttiin pakkosuomesta.

Tämä on sitä magmalogiikkaa:
- pakkoruotsin on jatkettava ja vahvistuttava, koska vain näin voidaan taata suomenkieliselle ylijäämäporukalle muuttomahdollisuudet Ruotsiin ja Norjaan, pois rasittamasta tämän maan taloutta
- pakkoruotsin on jatkettava ja vahvistuttava, koska vain näin voidaan estää ruotsinkielisten fiksujen ihmisen muutto Ruotsiin ja Norjaan, mikä köyhdyttäisi maan kulttuuria ja taloutta

TMK
Viestit: 609
Liittynyt: 01.11.2013 03:43

Re: toimittajat toistelevat magmalogiikkaa: pakkoruotsia kos

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja TMK » 15.06.2015 17:34

Kuinkahan montaa suomenkielistä ylipäätään kiinnostaa, jos suomenruotsalaisia lähtee Ruotsiin? Jos ovat yliopistoonkin päässeet vain kielikiintiön takia, niin eiväthän he edes ole sitä parhainta eliittiä, paitsi tietenkin kielen takia.

Vastaa Viestiin