http://hbl.fi/nyheter/2015-04-08/748781 ... -i-finland
Toistasataa henkeä oli kuulemma kokoontunut kuulemaan Ahtisaarta, Henrikssonia ja ehdokkaita seitsemästä puolueesta ja teemana oli kansalliskielistrategia.
Ahtisaaren mukaan kysymys on paljon enemmästä kuin ruotsin asemasta Suomessa, kyse on "pohjoisesta ulottuvuudesta" (nordlig dimension) ja kilpailuedusta. Hän kiitteli eduskunnan päätöstä, jolla pakkoruotsi sai jatkaa. Kuulemma tämä todistaa syvästä ymmärryksestä.
Varsin hurjaksi heittäytyi puoluetta äskettäin vaihtanut Juhana Vartiainen, joka pahoitteli sitä, että "tuhoisa väittely kouluruotsista on varmasti ollut opettajien kannalta demoralisoivaa". (Samlingspartiets Juhana Vartiainen tror att den destruktiva debatten om skolsvenskan måste ha varit demoraliserande för lärare.) Minulle tuli lähinnä mieleen tästä voivottelusta, että ruotsinopettajat ovat sankoin joukoin ratkenneet ryyppäämään ja jättäneet hommansa sikseen.

Vartiainen kuulemma sanoi, että tärkeää on vakuuttaa nuoret ja kertoi, mitä sanoo omalle kuusitoistavuotiaalle pojalleen: – Vi har välståndet i de övriga nordiska länderna, arbetsmarknader som växer så de knakar. Norden är väldigt attraktivt. Vai on Norden yksin vetovoimainen eikä työmarkkinoita kannata katsella muualta. Uppoaako tuo tämän ajan nuorisoon, joka näkee, miten laajalle lähdetään vaihtoon ja harjoitteluun ja miten erilaisia taitoprofiileja tarvitaan?
Pekka Haavisto Vihreistä ehti jo huokailla, että koulukielikokeilu on ongelmallinen työmarkkinoiden kannalta. On kuulemma riski olla oppimatta kansalliskieliä.
Tällaiset liturgiapläjäykset ovat ihan oma taiteenlajinsa. En tiedä pitäisikö olla vihainen vai sääliä niitä, jotka näihin päätyvät.
Perussuomalaisten kommenttia en oikein ymmärrä enkä ryhdy sitä kääntämäänkään:
– Vi vet inte vad som händer i valet. Det mesta av strategin är helt ok, men frågan är om vi behöver skolsvenska eller inte, konstaterade Saarikangas, som anser att frågan har gjorts till en större sak än vad den är för Sannfinländarna.