Suomen kielen pitää väistyä?

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
Hansa
Viestit: 346
Liittynyt: 21.02.2013 11:57

Suomen kielen pitää väistyä?

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja Hansa » 18.12.2014 08:15

Syrjivä laki ravisti apulaiskaupunginjohtajan toimiin, vaatimaan lainsäädännön muuttamista, jotta opetustoimesta päättäviin luottamustehtäviin voitaisiin valita vieraskielisiä, eikä vain suomen- tai ruotsinkielisiä.
"Tä­mä ta­paus he­rät­ti mei­dät lain van­hen­tu­nei­suu­teen eri­tyi­ses­ti kou­lu­maail­mas­sa, jos­sa lap­set elä­vät täy­sin mo­ni­kult­tuu­ri­ses­ti", Vil­ja­nen ker­too.
"Ruot­sin kie­len eri­tyis­ase­maan Vil­ja­nen ei täs­sä puut­tui­si, kos­ka hä­nes­tä yh­den­ver­tai­suus­ky­sy­myk­sis­sä ei pi­dä hei­ken­tää vä­hem­mis­tön ase­maa." (HS 18.12.14)

Viljasen toimet pelottavat minua suomenkielisenä, kun tiedän että väestöennusteen mukaan v 2030 mennessä pääkaupunkiseudulla asuu 20-24% vieraskielisiä.

Vieraskieliset sinänsä eivät ole ongelma, vaan suomalaiset päättäjät, kuten Viljanen, jotka vaativat, että harvinaisen ja jopa uhanalaisen kieliryhmän, suomenkielisten, pitää väistyä omassa maassaan, maailman ainoassa suomenkielienemmistöisessä maassa ja antaa tilaa isommille kielille, ruotsille ja esim venäjänkielisille tämän maan hallinnossa.

Taas totean, että Suomeen tarvitaan Suomidemokraattinen puolue, joka selkeästi puolustaisi suomenkielisten asemaa tässä maassa. Tai toivottavasti joku olemassaoleva puolue uskaltaisi ottaa suomen kielen aseman puolustamisen puolueohjelmaansa.

NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Suomen kielen pitää väistyä?

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 18.12.2014 08:40

Hansa kirjoitti:Syrjivä laki ravisti apulaiskaupunginjohtajan toimiin, vaatimaan lainsäädännön muuttamista, jotta opetustoimesta päättäviin luottamustehtäviin voitaisiin valita vieraskielisiä, eikä vain suomen- tai ruotsinkielisiä.
Totta puhuen itsekin ajattelin ensimmäiseksi juuri tätä - miten meillä voi olla monikielistyvä kaupunki, jossa luottamusvirat on kielistatuksen takana.

Viljanen on muuten hyvin pätevänoloinen tyyppi.
Hansa kirjoitti:harvinaisen ja jopa uhanalaisen kieliryhmän, suomenkielisten, pitää väistyä omassa maassaan, maailman ainoassa suomenkielienemmistöisessä maassa ja antaa tilaa isommille kielille, ruotsille ja esim venäjänkielisille tämän maan hallinnossa.
Tämä ei olekaan oikein.

Tässä näkyy, miten monikielistymistä on todella vaikea sovittaa yhteen ruotsin perinteisen erityisaseman kanssa.

JV Lehtonen
Viestit: 1868
Liittynyt: 22.04.2013 09:55

Re: Suomen kielen pitää väistyä?

#3 Lukematon viesti Kirjoittaja JV Lehtonen » 18.12.2014 10:45

apropos englanti!

http://yle.fi/uutiset/teidan_suomalaist ... =leiki-uup
Hajin unelmana on hankkia korkeakoulutus, esimerkiksi politiikan tutkimuksen tai ihmisoikeuksien alueelta. Opinnot Damaskoksen yliopistossa jäivät kesken, kun Syyrian hallitus ja kapinalliset alkoivat taistella keskenään. Opintojen aloittaminen Suomessa kuitenkin edellyttäisi sujuvaa suomen kielen luku- ja kirjoitustaitoa.
Haji onkin jo tutkaillut vaihtoehtoja muualta. Hän esittelee listaa (englannikielisistä) yliopistotutkinnoista,
joita hän pääsisi opiskelemaan ongelmitta esimerkiksi Saksassa, Ruotsissa tai Tanskassa. [/quote

Kyllähän meillä on aivan väärä kaksikielisyys tässä maassa:
Muissa maissa kaksikielisyys yhteisenä tavoitteena tarkoittaa
maan pääkieli ja maailman yhteinen kieli englanti!

Mutta kansalliskieli-pyhä lehmä-kaksikielisyysajatusluutumasta on erittäin vaikea päästä eroon!

Vastaa Viestiin