Sivu 1/1

Sanomalehti Länsi-Savon omistajat

Lähetetty: 28.11.2014 17:01
Kirjoittaja Takoja
Länsi-Savo-konsernin omistaa tai ainakin valtaa pitää jo toisessa polvessa Tikan suku, tällä hetkellä kaksi veljestä. Tikat kuuluvat äitinsä puolelta Ehrnroothien sukuun. Toinen Tikoista on Ruotsin konsuli Mikkelissä. Länsi-Savo-lehti kirjoittaa röyhkeästi pakkoruotsituksen puolesta. Sekä salaa asian taustatekijät muun median tapaan.

6.11.2013 Länsi-Savon lehtitalon pihalla liehui vieraan vallan lippu. Samana päivänä Länsi-Savossa oli propagandakirjoitus, jossa esiteltiin ruotsin tunnilla olleita koululaisia. Lapsia ovat käyttäneet propagandassa monet valtiot ja tahot, myös Suomessa.

Sanomalehti kuitenkin joskus sallii mielipidesivuillaan kirjoituksia tästä aiheesta, mutta jokaista kriittistä mielipidekirjoitusta kohden on lehdessä noin kolme pakkoruotsituskirjoitusta.

Länsi-Savossa julkaisee usein yksipuolisia ja vääristeltyjä juttuja pakkoruotsista. Tarkoitus on ilmeisesti "aivopestä" tietämättömiä lukijoita. Marraskuussa 2014 jälleen. Laskelmoitua: propagandakirjoituksia hyvin ajoitettu jatkeeksi kansalaisaloitejuttuun. Laskelmoitua toimintaa lehdeltä, joka järjestelmällisesti salaa poliitikkojen osuuden asiaan, jotta nämä eivät menettäisi ääniä vaaleissa.

Länsi-Savokonserni osti äskettäin Kaakkois-Suomen lehtitalot. Siten noidenkin lehtien linja tulee jatkossa noudattamaan emoyhtiönsä pakkoruotsituslinjaa.

Muita vastaavia ovat Sanomakonserni ja Alma Median konsernit, jotka valvovat suuria sanomalehtiä ja television kanavia. Poliitikot valvovat YLE-TV:tä. Nyt myös pikkulehdissä on sama suuntaus, median omistus keskittyy.

Asian järjestelmällinen vääristely mediassa (ja politiikassa) sekä tietyistä asioista vaikeneminen on epärehellistä. Länsi-Savon lukijan kokonaiskäsitys asiasta on vääristynyt ja lehden lukijat ovat melko tietämättömiä monista taustatekijöistä.

Re: Sanomalehti Länsi-Savon omistajat

Lähetetty: 30.11.2014 18:13
Kirjoittaja Hillevi Henanen
Kiitti vinkistä, Takoja. Olen nyt muutaman päivän silmäillyt tuota Länsi-Savoa. Kertomasi mukaan tämän päivän normaalikäytännöt pakkoruotsin suhteen tuntuvat olevan silläkin lehdellä. Ne joko puoltavat pakkoruotsia aktiivisesti tai vaikenevat.
6.11.2013 Länsi-Savon lehtitalon pihalla liehui vieraan vallan lippu.
Huvittavaa! Mitenkäs kelpo mikkeliläiset suhtautuivat tähän asiaan?

Re: Sanomalehti Länsi-Savon omistajat

Lähetetty: 30.11.2014 18:54
Kirjoittaja Jan-Erik Andelin
Takoja kirjoitti:Tikat kuuluvat äitinsä puolelta Ehrnroothien sukuun.
Perinteinen syyllisyys mielleyhtymien kautta. Ehrnroothin suvussa taitaa kyllä raha ratkaista pikemmin kuin kielellinen perimä. Suomenruotsalaisittain katsottuna Ehrnroothit tekevät nimenomaan suomalaista teollisuustyötä ilman kytköksiä ns. suomenruotsalaiseen pääomaan ja ilman muitakaan suomenruotsalaisuuteen liittyviä preferenssejä. Viimeksi kun joku Ehrnrooth esiintyi politiikassa, Georg C. Ehrnrooth (1926-2010) toimi omassa puolueessan, Perustuslaillisessa Oikeistopuolueessa, RKP:n kiivaana kriitikkona.