Ei tosin nyt kielivapauden teemalla vaan EU-asioissa:
"Sampo Terho on voittanut HS:n Suuren retoriikkakilpailun. Peitonnut 17 muuta EU-vaaliehdokasta Eija-Riitta Korholasta (kok) Li Anderssoniin (vas) ja Hannu Takkulasta (kesk) Mikael Jungneriin (sd)."
http://www.hs.fi/politiikka/Sampo+Terho ... 0734125714
Nyt Snellmanin päivänä hän kirjoitti blogissaan:
--- Täydellisen suomalaisuuden määritelmän antaminen on tosiaan mahdotonta, mutta niin on toisaalta melkeinpä minkä tahansa asian täydellinen määrittely. ---
Suomalaisuus – kuten muutkin kansalliset identiteetit – koostuu tietyistä omalaatuisista aineksista kuten kielestä, tapakulttuurista, luonnonoloista, taiteista, historiasta, myyteistä ja oikeuskäsityksistä. Niiden pohjalta syntyy kansallinen omaleimaisuus, joka kuitenkin jatkuvasti on vuorovaikutuksessa ympäröivän maailman kanssa. Ja vastaavasti juuri kansallinen kulttuuri on sitä omaperäistä rikkautta, jonka kukin kansa puolestaan voi koko maailman monimuotoisuudelle lahjoittaa.
--- Isänmaa ei ole abstraktio, vaan koostuu maasta ja kansasta, joita palvellessaan ihminen palvelee lähimmäisiään. Kansallishenki ja kansallinen yhteenkuuluvuuden tunne ovat siten osa perustaa, jolle välittävä ja luottamuksellinen yhteiskunta voidaan rakentaa.
Suomalaisuudessa tai suomalaisessa kansallismielisyydessä ei koskaan ole esiintynyt laajamittaista vihaa tai ylimielisyyttä, joita suurmaissa on joskus kohdattu. Pikemminkin Suomessa on podettu heikkoa kansallista itsetuntoa kotimaasta, joka on etäinen ja tuntematon, ja joka pitkään oli myös perin köyhä. ---
--- Me voimme kaikki ylpeinä pohtia omaa suomalaisuuttamme ja ylläpitää kansallishenkeä maassa, joka on historiassa selvinnyt sodista, sortokausista ja nälänhädistä, ja joka vaikeissa olosuhteissa on rakentanut hyvinvointinsa yksinomaan omalla työllään. Suomalaisuus on erottamaton osa meitä ja korvaamaton voimavara – se on perusta, johon tukeutuen selviämme ja menestymme myös tulevaisuudessa.
http://www.sampoterho.net/?page_id=17