Ilmajoen koululla aplodit pakkoruotsin lopetuslupaukselle

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Ilmajoen koululla aplodit pakkoruotsin lopetuslupaukselle

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 28.01.2014 07:25

Jotain siis tapahtuu. Aina jossakin kyseenalaistetaan ruotsin pakollisuus ja se taas pakottaa jopa pakon ymmärtäjät hiukan lieventämään kantojaan. Näin Ilkka:

Jaakko Ilkan koulun politiikkapäivän suurimmat aplodit ja jopa vislauksia sai kansanedustaja Vesa-Matti Saarakkala (ps.), joka ilmoitti ykskantaan haluavansa ruotsin kielen opinnot vapaaehtoisiksi. --- "Jos meillä on viiden prosentin vähemmistö ruotsinkielisiä, miksi enemmistön pitää opiskella heidän kieltään", Saarakkala kyseli. --- Sekä Lasse Hautala (keskusta) että Paula Risikko (kokoomus) eivät kielestä luopuisi, mutta olisivat valmiita vaihtamaan ruotsin opinnot venäjään itäisessä Suomessa.

http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/pa ... -1.1543335

Siis nyt alkaa taas aika herätellä pakkovenäjää. Se on sopivan vastenmielinen ja vaikea vaihtoehto, jolla voisi purkaa pakkoruotsia vain vähäsen ja vain idässä.

Milloin ymmärretään, että kieliopinnoissa on kysymys jokaisen suomalaisen lapsen ja nuoren oikeudesta koota muiden maiden opiskelijoiden tapaan itselleen mielekkäin ja toimivin koulutusohjelma?

jlo
Viestit: 435
Liittynyt: 16.03.2013 11:07

Re: Ilmajoen koululla aplodit pakkoruotsin lopetuslupauksell

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja jlo » 28.01.2014 08:20

Saarakkala on siinä mielessä väärässä, että meillä, siis heillä, ei ole viiden prosentin kielivähemmistöä. Ilmajoella ruotsinkielisten osuus väestöstä on 0.2%, eli noin joka viidessadas. Jokaista kohden siis 500 palvelijaa, tai ainakin palvelijan virkaan pätevöityneitä reserviläisiä.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Ilmajoki

Olisikin syytä tunnustaa, että ruotsi on alueellinen, eikä valtakunnallinen kieli.

NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Ilmajoen koululla aplodit pakkoruotsin lopetuslupauksell

#3 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 28.01.2014 09:14

Niin, jokin reilu avaus nyt tarvittaisiin.

Pakkoruotsi-haulla googlen verkkoon tarttui ruotsinkielisen lukion tuore äikänkurssin blogi, joka on täynnä vilpitöntä pohdintaa suomenruotsalaisuudesta nuorten näkökulmasta: http://sjutton.ratata.fi/blogg/
Jos joku osallistuu, osaa varmasti valita oikean kunnioittavan sävellajin.

Eräs nuorista kirjoittaa, että "olen syntynyt täysin suomenkieliseen perheeseen ja olen oppinut ruotsia vasta koulussa. En ole koskaan kokenut olevani suomenruotsalainen ja tämä on näkynyt jokaisessa suomenruotsalaisuuteen liittyvässä koulutehtävässä, jonka olen joutunut laatimaan. Minusta sellaisten ihmisten jaottelu, joilla on samat juuret, sama kansallisuus jne. on turhaa." Kirjoittaja kyllä ymmärtää omien perinteiden merkityksen mutta kritisoi silti tiettyä eristäytymistä.

Itselleni tästä nousi mieleen se suomenkielistä koulua käyvien lasten vanhempien kokemus, ettei koulussa käsitellä suomalaisuutta lainkaan. Edes suomalaisuuden historiaa ennen Ruotsin valtaa ei ole olemassa. Ruotsin vallan aikana nimet koulukirjoissa ovat ruotsinkielisiä. Oheisohjelmaksi suomalaisuuden historialle suositellaan näkyvästi sarjaa "Suomi on ruotsalainen".

Pakkoruotsin tunneilla sen sijaan kuvataan finländeriyttä, sitä kaksikielistä su-ru-suomalaisuutta, joka pitäisi oppia mieltämään maan viralliseksi ja myös omaksi identiteetiksi. Kun nuori kirjoittaa pakkoruotsikriittisen äidinkielen aineen, jossa sanoo, ettei koe ruotsin kielen olevan osa identiteettiään, opettaja kommentoi, ettei oikein ymmärrä, mitä nuori yrittää sanoa. Ruotsin kuullussa nuoret saavat rastia oikeaksi nauhalla puhujan tulkinnan, ettei pakkoruotsin kriitikoilla ole argumentteja. Kun yhden koulun muutama lahjakas nuori laittaa nettiin pakkoruotsia kritisoivan räpin, herää pakkoruotsin ymmärtäjien joukko valittamaan, että suomenkielisessä koulussa on sallittu "kouluvastaisuus" ja räppi katoaa. Ja kun oppilaat eivät halua valita ruotsin lisäkursseja ja kirjoittaa ruotsia, nousee kurssivalintapäivänä korokkelle itse rehtori, joka koko arvovallallaan väittää nuorten hiljaiselle joukolle, että pakkoruotsin vastustamiselle on vaikea löytää rationaalisia perusteita ja vastustajien argumentit ovat kaikki tunneargumentteja!

Samaan aikaan ruotsinkielisessä koulussa rakennetaan koko ajan positiivista suomenruotsalaista, finländare-identiteettiä. Tiedetään, että ruotsi on ollut "kulturbärande" voima läpi historian ja tuossa alussa esitellyssä blogissa joku nuori toivookin pakkoruotsikeskustelun laimenemista ja lisähistoriaa suomenkielisiin kouluihin.

Kyse ei ole sallivasta identiteettimosaiikista, jossa jokainen voi rakentaa omaa kansallista ja yksilöllistä identiteettiään omista lähtökohdistaan. Kyse on jatkuvasta ruotsin historiallista, kulttuurista ja poliittista merkitystä korostavasta identiteettityöstä. Ruotsinkielisessä koulussa tähän harjaannutaan lukemattomin suomenruotsalaisuutta luotaavin tehtäviän, kuten nuori blogissa kirjoitti. Suomenkielisessä koulussa tähän valmistaudutaan ohittamalla suomalaisuuden historia, ohittamalla suomenkielisten nuorten mutta myös maahanmuuttajien kokemukset ja korvaamalla nämä ruotsintuntien finländare-puheella ja virallisen koulun pro-pakkoruotsi-propagandalla.

Ilmajoen koulu on siis toiminut varsin esimerkillisesti. Ja siis keskusta ja kokoomuskin innostuivat yrittämään pakkovenäjää - sehän on tietysti ihan tyhjää puhetta, kun kouluilla olisi halua ja opettajia saksaan ja ranskaan. Ovatko kaikki muut maailman kansat kypsiä valitsemaan vieraat kielensä paitsi suomalaiset?

NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Ilmajoen koululla aplodit pakkoruotsin lopetuslupauksell

#4 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 28.01.2014 12:50

Keskusteluista vanha tuttu kaivon myrkyttäjä on ottanut asiakseen kuvata meitä noiden nuorten blogiin:

Näyttää siltä, ​​finskhetsivrararna alkaen Suomalaisuuden Liiton sisko yhdistys Vapaa Kielivalinta ovat löytäneet tiensä tänne . Tarkistaminen kiinteän tässä: http://vapaakielivalinta.fi/forum/viewtopic.php?t=1743 # p11827 .
Skrbenten Peace ! on luultavasti se, joka kulkee nimellä NRR päällä. Hän myös kirjoittaa kanssa pseydonymen näkee , H11ld , Äitiä kyllä ​​ooppera japisteet muita nimiä. Mukaan finskhetsivrarana astroturfing näyttää olevanlaillinen tapa levittää mielipiteensä. Googlealerten ulvoo jos joku kirjoittaaasemaa Ruotsin Suomessa.
Se on vähän ironiskta on enspråkighetsivrarna päätti kommentoida virkaan , koska niiden vastenmielisyyttä se , ettäkaksi kansallista kieltä sisältyy oppivelvollisuus on lähes aina vihamielisyys suomenruotsalaisista . Tarkasta linkki , että olen kopioinut täällä ; ruotsinkielistä identiteettiä rakentaminen nähdään pahana , kun taasSuomen kielen nähdään luonnollisena asiana . Sama kaava löytyy lukemattomia virkaasivustolla . Vuonna Vapaa kielivalintas kapea maailmankuva on vihamielisyysRuotsin koulutus on aina ainakin implisiittisesti suunnattu suomalaisia ​​vastaan ​​.
( O ) klo medborgare28.01.14 tien . 12:43


"Det ser ut som om finskhetsivrararna från Suomalaisuuden Liittos systerföreningen Vapaa Kielivalinta har hittat hit. kolla fast här:http://vapaakielivalinta.fi/forum/viewt ... 743#p11827 .
Skrbenten Peace! är antagligen hon som går med namnet NRR på webbplatsen. Hon skriver också med pseydonymen Sees, H11ld, äiti ja ope och ett tjog andra namn. Enligt finskhetsivrarana verkar astroturfing vara ett legitimt sätt att sprida sin åsikt. Googlealerten tjuter om någon skriver om svenskans ställning i Finland.
Det är lite ironiskta att enspråkighetsivrarna valde att kommentera på just detta inlägg eftersom deras antipatier mot det att de båda inhemska språken ingår i läroplikten går så gott som alltid fientlighet mot Finlandssvenskar. Kolla fast länken som jag kopierade här; det svenskspråkiga identitetsbyggandet ses som något ont, medan det finskspråkiga ses som något naturligt. Samma mönster finns i otaliga inlägg på webbplatsen. I Vapaa kielivalintas snäva världsbild är fientligheten mot svenskundervisningen alltid åtminstone implicit riktad mot finlandssvenskar.
(o)road medborgare28.01.14 kl. 12:43

Vastaa Viestiin