Pohjoisen kulttuurilehti puolustaa pakkoruotsia - "omamme"

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Pohjoisen kulttuurilehti puolustaa pakkoruotsia - "omamme"

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 14.12.2013 16:37

http://www.kaltio.fi/uusin/paakirjoitus613

Pääkirjoitus 6/2013
EEDENISTÄ ITÄÄN
Paavo J. Heinonen

"Kaltion Ruotsi-numeron oli tarkoitus ilmestyä lukijoille Lucian päiväksi valoa tuomaan, mutta saatoimme siitä jonkun päivän myöhästyä. --- Ruotsin kehkeytyminen tämän numeron teemaksi alkoi luultavasti kaikesta ”pakkoruotsista” käydystä keskustelusta. Toisena innoittajana oli selkeästi Mika Ronkaisen elokuva Laulu koti-ikävästä, jossa lapsuutensa ja varhaisnuoruutensa Ruotsissa asunut haukiputaalainen Kai Latvalehto palaa isänsä Taunon kanssa Göteborgiin. Oli ehkä ajatus osallistua keskusteluun kielipolitiikasta. Oli ehkä ajatus pohtia kieltä ja identiteettiä. Takin sijasta tuli kuitenkin housut tai mikä lie viltti. Alkoi tuntua jotenkin turhalta jatkaa jankuttamista siitä, miten toisten kielten oppiminen ja toisten maitten olemistapojen parempi ymmärtäminen ei koskaan ole millään tavoin huono juttu. --- Eihän ruotsi edes ole meille ”toisten” kieli vaan omamme. --- Suomen ja Ruotsin erottaa etelässä Itämeri, pohjoisessa Tornio- ja Muoniojoet. Kuitenkin vesistöt ovat aina pikemminkin yhdistäneet kuin erottaneet, ja Lapissa näin on yhä. Eteläisissä Suomen maakunnissa Itämeri tuntuu muuttuneen enemmänkin erottavaksi sen jälkeen, kun EU-jäsenyys poisti vähitellen Ruotsin-laivoilta alkoholimyynnin verovapauden. Minä en ainakaan muista minkäänlaista purnausta ruotsin opetuksesta kouluissa ennen vuotta 1995."

"Kansallinen identiteettimme pyrkii edelleen ylikompensoimaan. Kansallinen identiteettimme on täysin fiktiivinen konstruktio. Saisiko tällaista edes kirjoittaa kahta päivää ennen itsenäisyyspäivän kättelyitä? Tai saisiko kertoa, kuinka Kiirunan-matkallamme (s. 4–11) vitsailimme julistavamme sodan Ruotsille, jotta voisimme saman tien antautua ja luovuttaa Suomen ruotsalaisen hallinnon alaisuuteen?"

pentti
Viestit: 217
Liittynyt: 06.07.2011 15:16

Re: Pohjoisen kulttuurilehti puolustaa pakkoruotsia - "omamm

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja pentti » 14.12.2013 18:37

Mika Ronkaisen elokuva Laulu koti-ikävästä on hieno dokumentti identiteettiongelmista kahden kulttuurin ja kielen välimaastossa.
Paavo J. Heinonen taas on aivan pimee.

Vastaa Viestiin