https://www.otakantaa.fi/fi-FI/Hankkeet ... 2827585%29
BW 10:59 Kieltenoppiminen on hyvä asia, mutta kaksikielisyys on poliittinen rakennelma, jolla ei ole todellista relevanssia suurimmassa osassa Suomea. Ilman Ahvenanmaata Suomessa on alle 5% alueellinen ruotsinkielinen vähemmistö, joka osaa pääosin erinomaista suomea. Samaan aikaan esim. venäjänkielinen vähemmistö kasvaa nopeasti. Entä heidän oikeudet?
Herra E 10:59 Onkohan norjalaisilla skand identite5tti, kun ei oo pakkoruotsia
Dodger 10:59 PAKKORUÅTSI POIS!
Corinna Tammenmaa 10:59 Tack till alla som deltagit i chatten!
Ville 10:59 Omalla osallankin ruotsin osaaminen kulminoitui yliopiston pakollisen ruotsin kurssin läpipääsyyn. Tämän jälkeen sille ei ole ollut tarvetta, edes täällä Turussa.
Emerentia 10:59 Mamma: yli 100.000 euron vuosiansioihin pääsevät suomenruotsalaiset helposti, koska heillä on kielikiintiö esim. Helsingin yliopiston lääketieteelliseen tai oikeustieteelliseen tiedekuntaan, johon he pääsevät huonommilla tiedoilla. Alle 100.000 euron vuosipalkkaan oikeuttavaan työhön (sairaanhoitajat ym.) ei ole kielikiintiötä ruotsinkielisille. Miksi?
Sani 10:59 Puhumattakaan OMAN maan muihin ihmisryhmiin ja kieliin.
Herra E 11:00 Slut tvångssvenskan!
11:00 Ylläpitäjä on lopettanut chatin
Otakantaa aika hyvin pakkoruotsin problematiikka esillä!
-
- Viestit: 1868
- Liittynyt: 22.04.2013 09:55