Jaskalta taas uusi blogi

Tämä alue on avoin kaikille rekisteröityneille käyttäjille. Muille alueille voivat kirjoittaa vain yhdistyksen jäsenet.
Viesti
Julkaisija
Hillevi Henanen
Viestit: 2832
Liittynyt: 14.10.2013 20:18

Jaskalta taas uusi blogi

#1 Lukematon viesti Kirjoittaja Hillevi Henanen » 17.12.2016 00:32

Kiitos Jaska, sinun kirjoituksistasi ei tarvi arvuutella tarkoituksia.
Jälleen kerran RKP sahaa omaa oksaansa, tällä kertaa pelottelemalla omat äänestäjänsä muuttamaan maasta. Samanlainen virhehän on myös pakkoruotsi, jonka kääntöpuolena oleva pakkosuomi on tekemässä ruotsinkielisistä kovaa vauhtia kaksikielisiä, kun sen sijaan maassa ylivoimaisena enemmistönä olevat suomenkieliset eivät suinkaan ole kaksikielistymässä, koska heistä niin harva käyttää tai tarvitsee ruotsia arkielämässään - ja entistäkin harvempi sitä mukaa kuin ruotsinkielisten suomen osaaminen paranee.

Uhriutumismentaliteetti on levinnyt myös ruohonjuuritasolle: kun Stockmannin tavaratalo äsken päätti verkkokauppauudistuksen vuoksi tilapäisesti lakkauttaa ruotsinkielisen uutiskirjeensä, moni ruotsinkielinen leikkeli protestiksi Stockmannin luottokorttinsa. Eräs kommentoi Hesarille, että hänen oli pakko reagoida, "koska koen, että niin monta identiteettiini ja äidinkieleeni olennaisesti liittyvää asiaa vastaan hyökätään tällä hetkellä ja se tuntuu kovin pahalta."
Olen näitä ruotsinkielisten muuton syitä pohtinut monta kertaa, ja esim yhdeksi syyksi nähnyt ylikoulutuksen.
Olen tutkaillut asiaa kaksikielisten kuntien muuttoliikkeen osalta, ja sieltähän 30% muuttotappiosta kohdistuu suomenkielisiin kuntiin.
Sinne muutto ei kuitenkaan onnistu niiltä, joilla suomi on heikko, eivätkä takuulla nämä RKP:n pelottelemat muuta suomenkielisiin kuntiin.
Kun ankkalammikossa ei hommia riitä kaikille näille ylikoulutetuilla, niin pakko jonnekin on lähteä.
Lisäksi kaksikielisissä kunnissa kuolleisuus ruotsinkielisten osalta alkaa nousta, kun muuttolikkeen rakenne on seuraavanlainen:

muutoksen ikäjakauma 1990-2015 on

0-19 v -1842
20-45 v -17770
45-65 v +457
yli 66 v +6856


Ruotsiin muuttajat ovat sanoneet syyksi huonontuneen ilmapiirin, ja Jaskan oivallus vahvistaa tämän, mutta ei niin kuin on annettu ymmärtää.

Vaikea arvata miten nämä korkeammat kuolleisuusluvut tullaan aikanaan selittämään kun pakkoruotsi loppuu ja Vaasan jää vain nykyiset resurssit.
Ei ainakaan niin , että työikäinen väestö lähti ja vei mennessään nykyiset ja tulevatkin lapsensa jättäen jälkeensä vanhat muiden hoidettavaksi.

NRR
Viestit: 9999
Liittynyt: 10.02.2013 15:38

Re: Jaskalta taas uusi blogi

#2 Lukematon viesti Kirjoittaja NRR » 17.12.2016 05:46

Jaskan blogikirjoituksen osoite
http://jaska.puheenvuoro.uusisuomi.fi/2 ... -pelottelu
Pakkoruotsia ei suinkaan vastusta jokin pelottava "ruotsinvihaajien" joukko, vaan ihan tavalliset kansalaiset - ne samat, joilla ei ole mitään ruotsin kieltä eikä ruotsinkielisiä vastaan ja jotka toivovat vain vapautta valita itse, mitä kieliä katsovat tarpeelliseksi opiskella.

Olisi toivottavaa, että myös ruotsinkieliset oppisivat erottamaan nämä täysin erilliset tasot toisistaan. Asiaa auttaisi, jos RKP muuttaisi tuhoisaa strategiaansa ja lakkaisi kuvittelemasta hyökkäyksen kohteeksi kaikkea ruotsin kieleen ja ruotsinkielisiin liittyvää silloin, kun kyse on pelkästään suomenkielisten omista kielivalinnoista tai kaikkia kieliryhmiä koskevista leikkauksista, kuten sairaala-asiassa.

Vastaa Viestiin