http://www.ilkka.fi/mielipide/p%C3%A4%C ... -1.2135236--- Suomessa on 33 kaksikielistä kuntaa. Pari viikkoa sitten julkistetun kielibarometrin mukaan näiden kuntien sekä suomen- että ruotsinkieliset vähemmistöt arvioivat kieli-ilmapiirin huonontuneen kotikunnassaan viime vuosina.
---
Barometrin mukaan suomenkieliset ovat ruotsinkielisiä tyytymättömämpiä kotikuntiensa kieliryhmien välisiin suhteisiin. Ruotsinkieliset arvioivat asenteiden muita kieliryhmiä kohtaan huonontuneen koko Suomessa.
Barometrin tuloksia voi ja pitää peilata myös hallituspolitiikkaan. RKP jäi keväällä 2015 oppositioon 38 hallitusvuoden jälkeen, minkä ruotsinkieliset ovat kokeneet totaalisena selänkääntönä omalle kieliryhmälleen.
RKP on tulkinnut oppositiossa lähes kaikki poliittiset päätökset maailmanlopun enteinä. ---
Jutussa todetaan, ettei homma parane kieliopinnoilla - mutta ei uskalleta kritisoida pakkoruotsia.