http://www.hs.fi/kotimaa/a1448262353896Tuorein Eva-raportti hyökkää perustuslain ja erityisesti sen tiukan tulkinnan kimppuun. Elinkeinoelämän valtuuskunnan mukaan perustuslaista on tullut politiikan lyömäase, jolla jo ennakolta torpataan lakiuudistuksia arveluttavina --- Myös eduskunnan perustuslakivaliokunta saa kyytiä. Sen toiminta ei ole kovin läpinäkyvää ja sille on kasaantunut kohtuuttomasti valtaa. Valiokunnan kuulema asiantuntijoiden joukko on suppea ja koostuu muutamasta valtiosääntöoppineesta ---
Lain vartijat – perustuslaki on ehdoton, mutta kenen käsissä on sen tulkinta -raportti julkistettiin tiistaina.
Raportin kirjoittanut entinen pitkäaikainen kokoomuksen kansanedustaja ja perustuslakivaliokuntaakin vuosikausia johtanut varatuomari Kimmo Sasi on sitä mieltä, että Suomessa olisi korkea aika lieventää perustuslain tulkintoja. --- Sasin mukaan tiukka vallanjakosäännöksen tulkinta haittaa yhteiskunnan kehitystä, julkisoikeudellistaa kokonaisia toimialoja, lisää tarpeetonta pykäläviidakkoa ja kahlitsee jopa demokraattista päätöksentekoa. --- Sasi perustelee pykälän kaatamista myös sillä, että missään muussa länsimaassa ei perustuslaissa säännellä samalla tavalla --- ”Perusoikeudellistuminen” tai ”perusoikeusfundamentalismi” näkyy julkisessa keskustelussa ---
Ajat muuttuvat, Sasi kritisoi ”perusoikeusfundamentalismia”
Ajat muuttuvat, Sasi kritisoi ”perusoikeusfundamentalismia”
Aika vinkeää tämä politiikka. Kun pakkoruotsia on kritisoitu perustellusti järjettömänä, meitä kritisoijia on aina lyöty perustuslailla päähän - vaikka perustuslaki ei mitään pakkoruotsia vaadikaan. Tässä on kunnostautunut erityisesti perustuslakivaliokunnan entinen puheenjohtaja Sasi. Nyt katsellessaan itse keskustelua perustuslakivaliokunnan ulkopuolelta (ja edelleen hyvin toimeentulevien asialla), hän onkin varsin kriittinen koko perustuslakia ja perustuslakivaliokuntaa kohtaan:
-
- Viestit: 1388
- Liittynyt: 17.11.2008 23:14
- Paikkakunta: Nurmijärvi
- Viesti:
Re: Ajat muuttuvat, Sasi kritisoi ”perusoikeusfundamentalism
Itseänikin huvitti suuresti tämä tapaus Sasi, jossa perustuslakia ollaan muuttamassa todella helpolla yhden intressiryhmän takia, mutta ei toisten.