Tämä ei ole mahdollista. Kelpoisuusehto tarkoittaa sitä, että hakijalla on kelpoisuus virkaa täytettäessä. Asian purkaminen on aloitettava kelpoisuusehtojen purkamisesta eli siitä, että "toisen kotimaisen" taidon vaatimukset koskevat viranomaisia eivätkä virkamiehiä ja tämä saadaan aikaan muuttamalla kielitaitolaki.NRR kirjoitti: Ja kun niille ei voi tehdä mitään nykisen mytologian vallitessa, kuten hyvin asian ilmaisit, voitaisiin vaatimuksia järjestellä uusiksi siten, että tarpeellinen kielitaito voidaan hankkia vasta viran saannin jälkeen.
Mikä on nopein tapa poistaa pakkovirkaruotsi?
-
- Viestit: 83
- Liittynyt: 19.06.2010 20:18
- Paikkakunta: Vantaa
- Viesti:
Re: Mikä on nopein tapa poistaa pakkovirkaruotsi?
Re: Mikä on nopein tapa poistaa pakkovirkaruotsi?
Ok. Kiitos että vastasit.A. Salminen kirjoitti:Tämä ei ole mahdollista. Kelpoisuusehto tarkoittaa sitä, että hakijalla on kelpoisuus virkaa täytettäessä. Asian purkaminen on aloitettava kelpoisuusehtojen purkamisesta eli siitä, että "toisen kotimaisen" taidon vaatimukset koskevat viranomaisia eivätkä virkamiehiä ja tämä saadaan aikaan muuttamalla kielitaitolaki.NRR kirjoitti: Ja kun niille ei voi tehdä mitään nykisen mytologian vallitessa, kuten hyvin asian ilmaisit, voitaisiin vaatimuksia järjestellä uusiksi siten, että tarpeellinen kielitaito voidaan hankkia vasta viran saannin jälkeen.
Re: Mikä on nopein tapa poistaa pakkovirkaruotsi?
Ok. Tämä on oleellista.A. Salminen kirjoitti: Ruotsinkieliset palvelut takaa perustuslaki sekä kielilaki. Kielitaitolaki on se täysin turha laki, jonka 6 § määrää, että Suomessa on oltava 18-kertainen määrä valtion virkamiehiä jokaista ruotsinkielistä kohden verrattuna siihen, mitä on suomenkielisiä kohden.
Nimenomaan kielitaitolain 5-6 § on mahdolisuus muuttaa, koska voidaan jo puhtaan matemaattisesti osoittaa, että se on epädemokraattinen ja epätasa-arvoinen.
RKP ei ole koskaan joutunut vastaamaan kysymykseen, millä perusteella kielitaitolain 6 § on oikeudenmukainen. Sen sijaan RKP vastaa aina, että pakkoruotsi pitää säilyttää, jotta kielitaitolain 6 § voidaa toteuttaa. Näin RKP ei sano suoraan, mutta viittaa tähän, kun se sanoo, että pakkoruotsi on oltava, jotta suomenkieliset voivat saada virkoja. Tämä sama koskee kaikkia pakkoruotsin kannattajia.
-
- Viestit: 677
- Liittynyt: 07.01.2015 12:02
Re: Mikä on nopein tapa poistaa pakkovirkaruotsi?
Samoilla linjoilla Salmisen kanssa.KielitaitoLAKi on täysin turhaa byrokratiaa, ja turhaa byrokratiaahan pitää välttää. Viranomaiset tarjoavat palvelua eri kielillä jo perustuslain 6 pykälän nojalla.Kanadassa on vastaava laki, mutta se rajoittuu varsin suppeaan ja rajattuun, muutamaan virkanimikkeeseen. Suomessa ylimitoitettu kielitaitolaki pönkittää virkamiesruotsia ja sitä kautta pakkoruotsia.