Lainasin Sinkoa täällä taannoin keskustellessamme siitä, puolustaako Suomen kieltä kukaan...
Tästä puhui myös opetusneuvos Pirjo Sinko (joka syrjäytettiin yo-lautakunnasta, kenties siksi että on niin napakasti kyseenalaistanut nykyistä uudistusintoa) haastattelussaan:
"--- meillä on näin ainutlaatuinen kieli --- Äidinkieltä ei nähdä osana kielitaitoa Suomessa. --- Nyt meillä on yrityksenä --- saada kokonaiskäsitys kielikasvatuksesta --- Me ollaan tuotu sellainen käsityskin kuin rinnakkaiskielisyys --- Meidän työelämä on sellaista että suomen kieli ja englannin kieli on rinnakkain ilman että ne on vihollisia. Tarvitaan useita kieliä --- on useampia äidinkieliä koululuokassa --- Äidinkielen näkeminen osana kielitaitoa ja kielivarantoa on meille uusi asia."
Hänen mielestään kouluissa kirjoitetaan liian vähän, tekstit puhekielistyvät jopa yo-kirjoituksissa.
Sinko kommentoi sitä, että hänet oli leimattu muutosvastaiseksi hänen esittäessään tiukkoja kysymyksiä uudistusten aikataulusta ja sisällöstä ja siksi ohitettu yo-lautakunnasta: "En kyllä ajatellut, että asun sellaisessa maassa, jossa näin järkiperäisiä kysymyksiä ei voi esittää. Ja se on kyllä vähän pelottavaa, että jos ajattelee ylioppilaslautakunnan työtä, jos ihmiset alkavat pelätä, ettei voi kriittisiä kysymyksiä esittää, tulee hiljasta väkeä."
Uudistus yo-kokeeseen ajetaan nyt hallitusohjelmasta käsin:
"[Aikaisemmin] Ei ole tullut poliittiselta päättäjältä ja hallitusohjelmalta ne uudistukset, ne ovat tulleet niin kuin alalta, että lautakunta ja opettajat ovat todenneet että tämä asia ja koe ei ole ajanmukainen --- nyt kun se tulee hallitusohjelmasta vailla alan keskustelua."
http://areena.yle.fi/radio/1813151